کد خبر: 511993 A

محمد شعبانی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

مدیر پایگاه محوطه باستانی نوشیجان بر لزوم فراهم‌کردن زیرساخت‌­های مناسب برای ثبت جهانی محوطه تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، محمد شعبانی با بیان اینکه این محوطه سال 83 خورشیدی تعیین عرصه و حریم شده­، گفت: این تعیین عرصه و حریم چندان علمی نبوده و محوطه بزرگی نزدیک به 1250 هکتار برای عرصه و حریم آن تعیین شده اما سال‌­های گذشته شهرک­‌سازی‌های بسیاری در حریم این محوطه انجام شده­ و همین مساله بزرگترین مشکل پیش ­روی ثبت جهانی این اثر است.

او در ادامه افزود: شهرک‌­سازی‌­های صورت گرفته در این منطقه هنوز وارد عرصه این سایت باستانی نشده‌­اند اما حریم و منظره آن را تحت تاثیر قرار داده‌­اند و همین مساله برای کارشناسان ناظر ثبت جهانی یونسکو در بازدید از منطقه یک نکته منفی محسوب شده و می­‌تواند ثبت جهانی اثر را با مشکل رو­به‌­رو کند.

مدیر پایگاه محوطه باستانی نوشیجان افزود: خوشبختانه آلودگی­‌های محیطی حاصل از شهرک‌سازی‌­ها در حریم این محوطه به علت باز بودن فضای این منطقه روی این اثر باستانی تاثیر منفی نمی­‌گذارند و تنها با مخدوش کردن منظره اثر به خصوص در قسمت شمالی بنا، به حریم منظره این اثر تجاوز می­‌کنند.

محمد شعبانی با اشاره به اهمیت مرمت و حفاظت از یک اثر تاریخی ارزشمند مانند نوشیجان، افزود: برنامه‌­های کوتاه‌­مدت و بلند­مدتی برای مرمت و حفاظت از این مجموعه باستانی توسط اساتید علمی دانشگاه بوعلی تبیین شده تا مشکلی از این جنبه برای ثبت جهانی اثر پیش نیاید و به درستی از این مجموعه حفاظت شود.

 وی با اشاره به ارزش تاریخی نوشیجان گفت: این اثر یکی از سالم‌­ترین آثار به‌جا مانده از دوران ماد­ها در کل ایران و جهان است و هیچ نمونه مشابه به جا­مانده‌ای از معماری مادی در کل منطقه به‌دست نیاورده‌­ایم همین امر یکی از شاخصه‌های پراهمیت برای ثبت جهانی یک اثر است.

شعبانی عدم امکانات گردشگری مانند فضای سبز و رستوران در مجاورت سایت باستانی، عدم گازسانی و خط تلفن در این منطقه، مسیر نامناسب ورود به محوطه گردشگری و همچنین عدم ساخت حفاظ و فنس دور حریم این محوطه باستانی را از مشکلات اساسی بر سر راه ثبت جهانی اثر دانست و بیان کرد: عدم وجود هر یک از این موارد به تنهایی برای ایجاد مشکل در گردشگرپذیری این منطقه باستانی کافی است و باید برای رفع این مشکلات تلاش کنیم.

آیدا شاکر- ایلنا

ارگ باستانی نوشیجان ثبت جهانی نوشیجان نوشیجان ملایر میراث فرهنگی همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر