کد خبر: 514644 A

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی ایلام خبرداد:

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی ایلام از مرمت پل باستانی گاومیشان واقع در شهرستان دره‌شهر خبر داد.

به گزارش ایلنا، عبدالمالک شنبه‌زاده ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: مرمت و استحکا‌م‌ بخشی این پل تاریخی یکی از برنامه‌های معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری استان است. به همین منظور اعضای شورای فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سرفصل‌هایی را برای اجرایی کردن عملیات مرمتی در پل تاریخی گاومیشان واقع در شهرستان دره‌شهر بررسی کرد و عملیات حفاظت، مرمت و استحکام‌بخشی این بنا را بلامانع تشخیص داده شد و مورد موافقت تمام اعضا قرار گرفت.

شنبه زاده افزود: برخی از آیتم‌های مرمتی این اثر آوار‌برداری روی دیوارها، بخش‌های مختلف بدنه و پایه‌های پل، تهیه و نصب و برچیدن داربست فلزی، مرمت و دوخت‌و‌دوز طاق آجری و پایه‌ها و در سایر بخش‌های پل، اجرای بند‌کشی با گچ در نمای دیوار سنگی، استحکام‌بخشی و ترمیم موضعی بدنه سنگی طاق‌ها با سنگ‌های حجاری شده، اجرای دیوار با سنگ‌لاشه است.

پل تاریخی و زیبای گاومیشان که بقای آن متعلق به دوران ساسانی است بر روی رودخانه سیمره پس از تلاقی با رودخانه کشکان ساخته شده است. این پل در سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۲۲۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

اعضای شورای باستانی دستی و گردشگری ایلام پل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر