کد خبر: 514688 A

اسدالله حاج‌زمانی اعلام کرد:

مدیر عامل قطار شهری شیراز گفت: به‌دلیل محدودیت‌های مالی افتتاح فاز یک و فاز دوم قطار شهری پنج سال به تأخیر افتاد و با توجه به طول خط مترو شیراز و تعداد معارضین، ۶ تا ۸ سال دیگر برای تکمیل این پروژه زمان لازم است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از فارس، اسدالله حاج‌زمانی در مراسم بازدید جمعی از خبرنگاران از فاز دوم خط یک قطار شهری شیراز گفت: قطار شهری شیراز با طول 24.5کیلومتر پس از تهران طولانی‌ترین خط متروی کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به محدودیت منابع مالی و اعتباری افزود: طی سال‌های اخیر از محل طرح تملک دارایی‌ و دیگر منابع مالی، روند تزریق سرمایه به مترو را پیگیری کردیم و به‌واسطه اوراق مشارکت، صندوق توسعه ملی، تسهیلات و تهاتر برنامه‌های عمرانی مترو را پیش بردیم.

حاج‌زمانی همچنین بیان داشت: منابع مالی خط یک از محل اوراق مشارکت هفتصد میلیارد تومان، از محل صندوق توسعه ملی سی میلیون دلار و از محل تسهیلات صد میلیارد تومان، تأمین شده است.

وی افزود: علاوه‌بر منابع یادشده از پتانسیل اقتصادی اطراف ایستگاه‌های قطار شهری بهره بردیم و زمین‌های اطراف را با موافقت کمیسیون ماده پنج به مزایده گذاشتیم تا درآمد حاصله سرعت احداث ایستگاه‌ها را افزایش دهد.  

حاج‌زمانی با اشاره به تصویب فاینانس ۷۷۱میلیون دلاری خط دو قطار شهری شیراز در آخرین سفر هیئت دولت به فارس‌ تصریح کرد:این موضوع در سال گذشته توسط شورای اقتصاد نیز به تصویب رسید و در مرحله آخر با موافقت بانک مرکزی برای اجرای سویل پروژه خط دوم مترو هزینه می‌شود.

مدیرعامل قطار شهری شیراز مهم‌ترین مشکل بر سر راه ساخت و تکمیل مترو را تعدد معارضان دانست و بیان داشت: نیمی از توان اجرایی صرف جا‌به‌جایی معارضانی همچون انشعاب‌های گاز، آب، فاضلاب و برق، می‌شود؛ همچنین مشکلاتی بر سر راه احداث خط مترو در بافت قدیم نیز وجود دارد.

وی میزان بدهی‌های این سازمان را حدود دویست میلیارد اعلام کرد و گفت: این میزان بدهی برای هر پروژه عمرانی زنده طبیعی است و باعث تأکید بر جذب منابع بیشتر و تأمین و تزریق سرمایه می‌شود.

حاج‌زمانی با اشاره به اینکه با توجه به زمان‌بندی اعلام شده هر دوماه یک یا دو ایستگاه به بهره می‌رسد، خاطرنشان کرد:همه ایستگاه‌ها جز ایستگاه وکیل‌الرعایا تا دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین عنوان کرد: با بهره‌برداری از چهار ایستگاه فاز دوم خط یک مترو، براساس مصوبه شورا، خدمات حمل و نقل قطار شهری به مدت 2 ماه به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.

استان فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر