کد خبر: 514779 A

در نشست خبری آموزش فنی و حرفه­ای استان همدان مطرح شد؛

نشست خبری آموزش فنی و حرفه­ ای استان همدان با حضور مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان برگزار شد.

به گزارش ایلنا علیرضا مهرابی با ارائه توضیحاتی در زمینه اهداف آموزش فنی و حرفه ای برای آموزش نیروی متخصص گفت: اتکا به نیرو و سرمایه انسانی امروزه همان­طور که  در اغلب کشورهای توسعه یافته دنیا مطرح است مساله مهم و ضروری بوده و در همین راستا آموزش­های فنی و حرفه­ ای ازاولویت­های مهم در سرمایه ­گذاری آموزشی در تمامی جوامع دنیا است.

وی آموزش­های فنی و حرفه ای را از عوامل مهم کاهش سطح بیکاری، افزایش اعتبار بین­ الملل، جلوگیری از مهاجرت نیروی کار و افزایش امید به زندگی دانست و گفت: در اقتصاد دانایی محور تنها داشتن یک تخصص کافی نبوده و افراد باید در کنار تخصص اصلی خود از توانایی کار گروهی، توانایی­ های ارتباطی، تصمیم گیری درست، خلاقیت و نوآوری نیز برخوردار باشند.

او با بیان اینکه تب مدرک گرایی باعث افزایش تعداد مهندسان نسبت به تکنسین ­ها شده است گفت: بدون شک، دارا بودن مدرک تحصیلی بسیار مهم است اما در بازار کار فعلی کافی نیست و برای اغلب بنگاه های اقتصادی مهارت در کار اهمیت فراوانی دارد و به همین منظور آموزش­های فنی و حرفه ای به سمت تربیت نیروی تکنسین پیش رفته است تا توازن بین مهندسین و تکنسین­ها برقرار شود.

مهرابی با اشاره به هفته ملی مهارت و روز ملی مهارت از 31 تیرماه لغایت 6 مرداد ماه، از برگزاری نمایشگاه­های مهارتی، افتتاح چندین آموزشگاه در حوزه خصوصی، دیدار با برخی مسئولان استانی، انعقاد چندین تفاهم نامه همکاری با شرکت­های خارجی و...خبر داد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اظهار کرد: 20 مرکز آموزشی دولتی ثابت زیر نظر سازمان فنی حرفه ای فعالیت می­کنند که 142 حرفه را آموزش می­دهند. علاوه بر این­ها، در 6 زندان، 5 پادگان و همچنین 6 دانشگاه در استان مراکز آموزش فنی و حرفه ای در خدمت آموزش به متقاضیان هستند. و در بخش خصوصی نیز 189 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در حال فعالیت هستند و این تعداد رو به افزایش است. همچنین تقاضای تاسیس آموزشگاه آزاد در مناطق محروم در اولویت مرکز آموزش فنی حرفه ای قرار دارد.

 وی در ادامه  از شرکت 13هزار و 225 نفر در آزمون­های فنی و حرفه ای و قبولی 77 درصدی آزمون دهندگان در سال 95 خبر داد و با بیان این که آموزش فنی حرفه ای در حقیقت زمینه ساز اشتغال است نه متولی آن، گفت: با توجه به آمار آموزش فنی و حرفه ای، این حوزه 60 الی 70 درصد ایجاد اشتغال کرده است.

  وی افزود: در سال جاری تلاش براین است تا حدود 80 درصد آموزش­های فنی و حرفه ای تقاضا محور و براساس تقاضای جامعه باشد و در این خصوص توجه به حوزه گردشگری نیز از اولویت­ها است. 

فنی و حرفه ای استان همدان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر