کد خبر: 522445 A

معاون وزیر جهادکشاورزی در البرز اعلام کرد:

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، رتبه نخست تولید قزل آلا و ماهیان خاویاری در جهان امروز در اختیار ایران است.

به گزارش ایلنا حسن صالحی  در آیین گشایش خط تولید شارین در واحد تولیدی مارین و شارین واقع در شهرک صنعتی نظرآباد،گفت:  سال 95 با تولید نزدیک به یک میلیون و 100 هزار تن انواع آبزیان گام بزرگی برداشتیم که 54 درصد آن از مربوط به صید در دریاها   که  و  آبهای آزاد بود  و 46 درصد نیز از طریق آبزی پروری بوده است که در منطقه در این بخش جایگاه اول را داریم.

وی گفت: سال گذشته با صادرات 120 هزار تن محصولات شیلاتی و کسب درآمد 412 میلیون دلاری در این صنعت جایگاه خوبی داشتیم.

صالحی اظهار داشت: امروز با فعالیت بیش از 400 مرکز فرآوری در بخش های مختلف شیلاتی مثل کنسرو، تولید پودر و بسته بندی 220 هزار اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

وی گفت: برجام در بخش صنعت نقش بزرگی داشته است. وقتی روسیه به تلافی تحریم های اروپا و امریکا واردات ماهی از این دوقاره   را محدود کرد، بازار ما رونق گرفت  در حالی‌که زیرساخت‌های مناسب را در آنجا نداشتیم، ولی امروز 100 هزار تن تقاضا  برای صادرات آبزیان به خصوص میگو در روسیه داریم. 

وی بیان داشت: سال گذشته از 160 هزار تن قزل آلای تولیدی 10 هزار تن صادر شد و امسال نیز  30 هزار تن هدفگذاری شده است.

صالحی گفت: مصرف سرانه پایینی در کشور داریم که حدود 10 کیلوگرم است، در حالی که متوسط جهانی 20 کیلوگرم است که باید تلاش کنیم برای سلامت مردم این عدد افزایش یابد که با تولید محصولات فرآوری شده میسر می شود.

وی اضافه کرد: از تعداد 22 مرکز فرآوری که اجازه صادرات به روسیه را دارند 2 واحد در البرز و نظرآباد قرار دارند.

وی افزود: نزدیک به یک میلیون شغل در سال نیاز داریم و برای این منظور میلیاردها دلار سرمایه گذاری در کشور باید صورت گیرد که نیاز به حمایت مسئولان دارد./

شیلات سازمان شیلات ایران ماهی قزل‌آلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر