کد خبر: 535989 A

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران خبرداد:

مدیر عامل انجمن آلزایمر ایران از ابتلای 700 هزار نفر به بیماری آلزایمر در کشور ایران خبرداد.

به گزارش ایلنا، معصومه صالحی در آستانه برگزاری روز جهانی آلزایمر که 21 سپتامبر برابر با 30 شهریور است، اظهار داشت: اکنون در جهان 50میلیون نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و به عبارتی در سطح دنیا هر سه ثانیه یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.
 
صالحی با بیان اینکه در سه دهه آینده ۲۵ درصد از جامعه ایران سالمند خواهند بود، افزود: باید این بیماری را جدی بگیریم.مساله آموزش باید در کشور نهادینه شود زیرا اگر ما آموزش را در سطح کشور گسترش دهیم، می‌توانیم میزان ابتلا به این بیماری را کاهش داده و آن را کنترل کنیم.
 
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران ادامه داد: متاسفانه به دلیل شرم از ابراز بیماری که در جامعه وجود دارد، افراد مبتلا به مراکز تشخیصی ارجاع داده نمی‌شوند. در نتیجه این افراد و خانواده های‌شان دچار چالش می‌شوند که می‌توان به بی مهری قرار گرفتن افراد مبتلا توسط خانواده به دلیل اختلال عملکردی اشاره کرد.
 
صالحی تأکید کرد: با توجه به کمبود مراقبین در حال حاضر و سه برابر شدن تعداد افراد مبتلا در آینده، نیاز به افزایش آگاهی و برنامه‌ریزی دقیق و جامع برای این افراد وجود دارد.
 
وی گفت: همکاری با وزارت بهداشت و درمان و تصویب سند ملی آلزایمر قدمی بزرگ در مورد معرفی بیماری آلزایمر برای نسل حاضر و نسل آینده است و با این مسئله می توان شاهد موفقیت در عرصه درمان، مراقبت مناسب وتوانبخشی لازم و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی افراد مبتلا و مراقبین آنان بوده و کاهش ابتلا و صرفه‌جویی اقتصادی را پی‌ریزی کرد.
 
صالحی با اشاره به اینکه یک سال تشخیص زودتر 5 سال معلولیت ناشی از آن را کاهش می‌دهد، گفت: هر فراموشی نشانه آلزایمر نیست و 60 درصد دمانس‌ها آلزایمر و غیر قابل برگشت است.
 
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینکه تخمین زده شده در کشور 700 هزار نفر مبتلا به آلزایمر داریم، ادامه داد: در این بیماری به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی داخل مغز، سلول‌های مغز تخریب می‌شود و از نشانه‌های این بیماری اختلال در حافظه کوتاه مدت است.
 
وی خاطرنشان کرد: 40 درصد دمانس‌ها قابل برگشت بوده و می‌تواند ناشی ار کم کاری تیروئید، تومور مغزی، مصرف برخی داروها، افسردگی، استرس و عفونت باشد که با درمان این بیماری‌ها دمانس نیز رفع می شود.
 
صالحی در ادامه به تشکیل انجمن آلزایمر اشاره کرد و گفت: این انجمن اولین تشکل غیردولتی آموزشی، درمانی، مراقبتی و توانبخشی ویژه افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر در کشور است که با هدف ارتقاء کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و خانواده ایشان تاسیس و به ثبت رسید.
 
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران خاطرنشان کرد: انجمن توانسته است با ایجاد ارتباط و فراهم‌کردن زمینه همکاری با سازمان‌های مختلف و با بهره‌گیری از اعتماد و حمایت‌های مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب خدمات موثر و شایسته‌ای را به افراد مبتلا و خانواده آنان ارائه دهد و تاکنون بیش از ۴۰۰۰ فرد مبتلا را تحت حمایت قرار داده است.

آلزایمر ایران جهان خانواده وزارت بهداشت و درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر