کد خبر: 537453 A

وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار البرز :

وزیر کشور در مراسم معارفه استاندار جدید البرز گفت: با مردم در موضوعاتی به جز امید، کار و تلاش نباید حرف بزنیم؛ فریاد مردم هم برای ما هدایت‌گر است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد رحمانی فضلی در مراسم معارفه محمدعلی نجفی استاندار جدید البرز که صبح امروز با حضور مسئولان استانی البرز در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد، افزود: ما در انتخاب مدیران چند محور اصلی داریم که در تمامی موارد به آنها تاکید کرده‌ایم. 

وی افزود: یکی از این محورها اعتقاد به برنامه‌های دولت است. دولت خود را موظف می‌داند که به همه برنامه‌هایی که مردم به آن رای داده‌اند، عمل کند. بنابراین در انتخاب استانداران سعی کردیم کسانی را انتخاب کنیم که اولا به برنامه‌های دولت اعتقاد داشته و ثانیا اجرای آن را سرلوحه کار خود قرار دهند.

رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه باید با مردم صادق بود، گفت: چرا به خاطر به دست آوردن دل مردم باید دروغ بگوییم. نباید برای نفوذ در دل مردم به گونه‌ای حرف بزنیم که آنها احساس حقارت کنند. چرا به خاطر به دست آوردن موقعیت به مردم دروغ بگوییم. اگر به مردم به غیر از امید، وعده‌های پوچ و واهی بدهیم تاریخ درباره ما چه خواهد نوشت.

وزیر کشور با اشاره به اینکه این برنامه‌ها پس از تنفیذ و رای اعتماد به وزرا به اجرا درمی آید، افزود: بنابراین مدیران ما هر چند با ایده‌های دولت انتخاب می‌شوند اما باید بدانند که این برنامه‌ها مربوط به 80 میلیون نفر است و باید در ا جرای وظایفی که به عهده‌شان گذاشته می‌شود از همه ظرفیت‌های مردمی استفاده کنند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: محور و ثقل اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران مردم هستند بنابراین استانداری باید انتخاب شود که قدرت هماهنگی بین همه اقشار مردم را داشته باشد. محور دومی که در انتخاب مدیران بر آن تاکید داشتیم قدرت هاهنگی استاندارها است. استاندار باید علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی قدرت هماهنگی بین همه دستگاههای اجرایی را نیز داشته باشند. برنامه‌های دولت زمانی اجرایی می‌شود که استاندار خودش به تنهایی بتواند توانایی برقراری این هماهنگی را داشته باشد.

رحمانی فضلی در ادامه قدرت تعامل با همه احزاب و سلایق مختلف در کشور را محور سوم انتخاب استانداران عنوان کرد و گفت:‌ قانون محور اصلی همه فعالیت‌های ما در جامعه است بنابراین استانداران باید تلاش کنند با مشارکت‌های عمومی قدرت تعامل در عرصه سیاست‌های داخلی نیز اتفاق بیفتد. آنچه ثبات در جامعه ایجاد می‌کند قانون است بنابراین همه افراد سیاسی با هر نگرشی باید مورد حمایت و صیانت استاندار باشند و این موقعی اتفاق می افتد که استاندار قدرت تعامل با همه را داشته باشد.

وی سپس بحث مسائل فرهنگی و اعتقادی مردم را یکی دیگر از مهم‌ترین محورهای انتخاب استانداران دانست و گفت: استاندار باید از عنصر فرهنگ و اعتقادی مردم کمال استفاده را ببرد. ما مدعی الگوی جدید حکومت‌داری در جهان هستیم بنابراین استاندار باید به عنوان مسئول استان قدرت تعامل با اعتقادات مردم را داشته باشد.

رحمانی فضلی

وزیر کشور سپس به موضوع آسیب‌های اجتماعی در جامعه پرداخت و گفت: حاشیه نشینی یکی از آسیب‌های بزرگ جامعه امروز ما است که مقام معظم رهبری نیز آن را اولویت دوم در رسیدگی به رفع آسیب‌های ا جتماعی کشور دانستند بنابراین استاندار باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی فعالانه برخورد کنند امروز بالاترین تهدیدات در منطقه متوجه ما است بنابراین باید مواظب باشیم تا خدای نکرده موجب نارضایتی مردم نشویم به خاطر داشته باشیم رضایت مردم پشتیبان ما در مواجهه با تهدیدات جدی است.

وزیر کشور همچنین نقش استاندار را نقش هماهنگ کننده دانست و افزود: بزرگوار بودن، گذشت کردن، نشنیدن و ندیدن برخی حرف‌ها و رفتارها، داشتن فقر و تلاش خالصانه از ویژگی‌های یک استاندار است. بنابراین اگر استانداری چنین ویژگی‌هایی را نداشته باشد مطمئنا در اجرای وظایف خود دچار مشکلاتی خواهد شد مطمئن باشیم که اگر در جایگاهی که در آن قرار داریم نتوانیم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم باید به تاریخ و آیندگان پاسخگو باشیم.

وی با بیان اینکه البرز در حوزه های سیاسی، امنیتی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت بوده و همسان تهران است، گفت: حوزه اقتصادی اکنون جزو اولویت های کشور است که نجفی با اشراف به این امر برای البرز مناسب دیده شد.

وی در پایان صحبت‌هایش داشتن تجربه را یکی دیگر از ویژگی‌های یک استاندار دانست و افزود: استاندار باید نگاه مبتنی بر قانون داشته باشد و از تجربه کافی برخوردار باشد که خدا را شکر استاندار ما از این مزیت برخوردار هستند. از آن گذشته اولین اولویت ما ا قتصاد مقاومتی است که همه قوا و مسئولان باید این موضوع را مدنظر قرار داده باشند. توجه به رفاه و معیشت مردم، امنیت و مسائل اقتصادی بزرگترین عامل وحدت ما در حوزه اقتصاد مقاومتی است بنابراین استانداران باید در این زمینه با جدیت تلاش کنند. باید با تلاش خود مردم را امیدوار نگه داریم امید است که به مردم نیروی حرکت می‌دهد. دوباره تکرار می‌کنم نباید مردم را تحقیر کنیم با مردم به جز امید، کار و تلاش حرف نزنیم.

استاندار جدید البرز نیز در این مراسم گفت: خدا را شاکرم که فرصتی دوباره در دولت تدبیر و امید برایم فراهم شد که در استانی دیگر به انجام وظیفه مشغول شوم. استان البرز از جمله استان‌های مهم کشور است که سالانه 20 میلیون گردشگر در آن وارد و اسکان می‌شوند به غیر از این از 14 استان نیز گردشگران از این استان گذر می‌کنند.

محمدعلی نجفی با اشاره به اینکه اولویت اصلی این توسعه زیرساخت‌های ریلی و راه‌های استان است گفت: در روزهای اخیر جلساتی با نوبخت و چند وزیر محترم دولت تدبیر و امید از جمله آقای آخوندی، کلانتری و سعیدی کیا داشتم که پس از شروع به کار خود در این استان به همه آنها توجه کرده و از نظرات آنها در پیشبرد توسعه استان استفاده خواهم کرد.

وی بحث محیط زیست استان، سوخت نیروگاه شهید رجایی، زباله شهری محیط زیست، فرودگاه بین المللی پیام را از اولویت‌های کاری خود دانست و گفت: فرودگاه بین المللی پیام بستری مناسب برای صادرات است که یکی از اولویت‌های کاری اینجانب در استان خواهد بود.

وی ضمن ابراز امیدواری برای بهره‌برداری از آزادراه شمال در سال 97 افزود: ادامه توسعه بزرگراه همت، تکمیل و ساخت بزرگراه همت موضوعی است که حتما در دستور کار استانداری قرار خواهد گرفت.

استاندار البرز درباره ارتقای جایگاه زیست محیطی استان نیز گفت: انتقال سوخت نیروگاه شهید رجایی از شهر به فضای دیگر از اولویت‌ه ای کاری این جانب است که خوشبختانه با موافقت وزارت نفت روبرو شد.

وی تردد 20 هزار کامیون از بزرگراه کرج را یکی از بزرگترین معضل زیست محیطی استان دانست و گفت: 51 درصد آلودگی شهر کرج به خاطر تردد همین کامیون‌ها است که امیدوارم با همکاری همه مسئولان استان این مشکل برطرف شود. زباله شهری و پساب‌ها و فاضلاب‌های شهری نیز از دیگر معضلات استان البرز است که رفع آنها نیز از اولویت‌های کاری ام است.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید همراه با اندیشه‌های دولت شد و به حاشیه‌ها نپرداخت گفت: موضوعات فرهنگی، امنیتی و ناهنجاری‌های اجتماعی که با حساسیت‌های فراوان روبروست و خوشبختانه رئیس شورای امنیت ملی در این موضوع اشراف کامل دارند نیز از دیگر دغدغه‌های من در این استان است.

در این مراسم که مسئولان عالی رتبه استان از جمله نماینده ولی فقیه در استان البرز، رئیس مجمع نمایندگان استان البرز، شهرداران، فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی و اعضای شورای شهر استان نیز حضور داشتند، آیت الله حسینی همدانی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: وظیفه بنده به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در استان البرز دادن تذکر است بنابراین از استاندار جدید البرز می‌خواهم که پروژه‌هایی را که نیمه تمام مانده و در دوره‌ آقای طهایی استاندار سابق البرز شروع شده به پایان برساند.

حسینی همدانی ضمن خیر مقدم به نجفی و با آرزوی موفقیت برای وی و تشکر و قدردانی از حمید طهایی استاندار سابق البرز گفت: اعتمادسازی و خدمت به مردم از جمله اموری است که استاندار جدید حتما به آن توجه کند. نباید طوری عمل کنید که اعتماد مردم نسبت به ما از بین برود و زمینه ناامیدی در مردم فراهم شود طوری عمل کنید که مردم حرف شما را باور کنند اگر مسلم شود مردی در دستگاهی خلاف می‌کند و هر حرکتی که زاویه با آرمان‌های دینی، اسلامی و انقلابی ما داشته باشد مطمئن باشید با سد محکمی به عنوان نماینده ولی فقیه در استا ن مواجه خواهید شد زیرا این جانب در ارزش‌های انقلابی با کسی تعارف ندارم.

وی همچنین به استاندار جدید توصیه کرد: نحوه عملکرد ما جوری نباشد که ناکارآمدی نظام را جلوه گر باشد بنابراین از کارهای غیرضروری و تنش‌زا پرهیز کنیم برای کارها برنامه داشته باشید و اولویت‌داشته باشید به طوری که در پایان اثری ماندگار از شما باقی بماند.

امام جمعه استان البرز در پایان گفت: استان تازه تاسیس ما مشکلات فراوانی دارد که امیدواریم با حضور شما این مشکلات روز به روز کاسته شود. همچنین توصیه می‌کنم از استعدادهای داخل استان نهایت استفاده را ببرید و از کسانی استفاده که دارای انگیزه کار و دلسوز استان باشد.

استاندار سابق البرز نیز با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی گفت:‌ متانت در تصمیم‌گیری و تحمل و پذیرش مخالفان همواره الگوی کارم در سه سال و نیم گذشته در استانداری البرز بوده است.

حمید طاهایی مردم البرز را امیدوار به تدبیر دولتمردان این سرزمین دانست و افزود: مردم استان حق داشتند از بی‌ثباتی در مدیریت در رنج باشند و این جانب این افتخار را داشتم که مجری سیاست‌های کلان دولت تدبیر و امید و مقام معظم رهبر ی در سه و سال و نیم باشد.

وی با اشاره به اینکه هرگز منتظر نماندم تا کسی نازم را بکشد، افزود: از ابتدای ماموریتم در استان خودم گیوه‌ها را بالا کشیدم و با مشارکت مردمی و همراهی مسئولان موفق به اجرای دستورات دولت بودم به طوری که در انتخابات اخیر توانستم همراهی 67 درصد مردم استان را برای انتخاب آقای روحانی به دست آورم. این رقم در سال 92 ، 51 درصد بود. استان البرز به دلیل جدیدالتاسیس بودن فاقد هرگونه آمار جزئی و ریز بود. طرح مطالعات آمایش سرزمین شروع شده ولی رها شده بود ما و همکارانمان در استانداری در چند سال اخیر توانستیم این طرح را به سرانجام رسانده و به سازمان برنامه و بودجه تحویل دهیم.

وی همچنین گفت: استان البرز مهد کشاورزی نوین کشور است که با تلاش استانداری در این سال‌ها توانستیم آن را ارتقا ببخشیم. نمونه کار راه‌اندازی پارک علم و فناوری و تخصصی کشاورزی با همراهی دانشگاه تهران و وززارت جهاد کشاورزی است که هفته آینده افتتاح می‌شود البته استان البرز در کریدور علم و فناوری تهران بزرگ نیز قرار گرفته که باز می‌توانم به افتتاح اولین پارک تخصصی و فنی و ارتباطات اشاره کنم که ماه گذشته با حضور وزیر علوم سابق افتتاح شد. همچنین ما توانستیم 711 میلیارد تومان جذب منابع برای واحدهای تولیدی داشته باشیم و در طول این چند سال تا آنجا که در توانمان بود نگذاشتیمه هیچ واحد تولیدی – خدماتی تعطیل شود.

آسیب های اجتماعی امام جمعه زباله معارفه نظام جمهوری اسلامی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر