کد خبر: 538036 A

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس خبرداد:

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: آباده به دلیل ارائه برنامه‌های نوآورانه، مشارکت ‌جویانه، موثر و منسجم و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، تشکل‌های مردمی، صنایع و مراکز ورزشی وفرهنگی، نامزدعنوان پایتخت کتاب ایران در سال٩٧ می‌شود.

به گزارش ایلنا، مهدی امیدبخش گفت: پایتخت کتاب ایران عنوانی است که هرسال به یک شهر اعطا می‌شود که بر اساس نظر هیات داوران بهترین برنامه را برای ترویج کتابخوانی ارائه کرده باشد و در این مسیر آباده نامزد عنوان پایتخت کتاب ایران می‌شود.

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در حاشیه سومین جلسه کمیته اجرایی نامزدی شهرستان آباده به عنوان پایتخت کتاب ایران گفت: پایتخت کتاب ایران عنوانی است که هرسال به یک شهر اعطا می‌شود که بر اساس نظر هیات داوران بهترین برنامه را برای ترویج کتابخوانی ارائه کرده باشد.

وی ادامه داد:‌ این طرح با مشارکت برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی ازجمله سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی و دیگر نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه ‌مند در این زمینه اجرا می‌شود.

امید بخش شکوفایی و پویایی هر جامعه در گرو ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و اضافه کرد: امروزه کشورهای مختلف دنیا اولین گام توسعه خود را بر این مبنا پایه گذاری کرده اند.

فرماندار آباده در این نشست به سابقه فرهنگی و هنری این شهرستان در عرصه های مختلف اشاره کرد و گفت: آباده از دیرباز جایگاه ادیبان و هنرمندان بنام ایران اسلامی بوده و این فرزانگان با خدمات ماندگار خود نام این دیار را برای همیشه در تاریخ این مرزو بوم ثبت کرده اند.

محمدرضا زارع اضافه کرد: هموارکردن مسیر جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی در اولویت های کاری مسئولان قرار گیرد.

برپایه طرح پایتخت کتاب ایران،هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود.

پایتخت کتاب جهان از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌ سو هر ساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می‌شود که برای تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش شایانی کرده ‌باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند.

استان فارس آباده پایتخت کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر