کد خبر: 539019 A

مدیرکل میراث فرهنگی شیراز خبرداد:

مدیرکل میراث فرهنگی شیراز از مرمت خانه‌های قاجاری "توجه" و "آموزگار" واقع در بافت قدیمی این شهرستان خبرداد.

به گزارش ایلنا،  مصیب امیری در خصوص مهمترین ویژگی‌های معماری این دو خانه تاریخی اظهار داشت: خانه آموزگار دارای سقف چوبی نقاشی شده، مقرنس‌کاری روی تاقچه‌های تالار و رف‌ها و یک بخاری گچبری شده است که یادآور هنر دوران صفویه و زندیه است.
 
امیری افزود: از ویژگی‌های شاخص خانه تاریخی توجه می‌توان به ایوان ستون‌دار این خانه که با تلفیقی از آجر و کاشی‌کار شده‌اند، درک‌های ارسی و ازاره‌های سنگی، ویژگی‌های هنری از جمله تزئینات گچبری با نقوش گیاهی بر سر درها و لبه طاق‌های ما بین ستون‌ها نام برد که یادآور زندگی مردمان دوره قاجار است.
 
مدیر کل میراث فرهنگی فارس درپایان به بخش‌های مرمتی این دوخانه و میزان اعتبار تخصیص یافته آن اشاره و خاطر نشان کرد: مرمت این دو خانه ثبتی، با عملیات خاکبرداری، مرمت در کف‌سازی و کف‌فرش حیاط، انجام زیر ساخت تاسیساتی مورد نیاز بنا و مرمت ازاره‌های حیاط، با اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال از در دست اجرا است.
 
خانه تاریخی آموزگار متعلق به دوره قاجار به شماره 4678 در دی ماه80 و خانه تاریخی توجه متعلق به دوره قاجار به شماره 31124 در شهریور ماه93 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.

شاخص فرش معماری نقاشی هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر