کد خبر: 548084 A

رئیس اداره بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از 3 تُن کتیرا از گونه‌های گون‌های کردستان برداشت شده که با توجه به مرغوبیت آن سهم مهمی از بازار را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایلنا، پیام شریفی با بیان این مطلب افزود: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از 3  تُن کتیرا از گونه‌های گون‌های کردستان برداشت شده که با توجه به مرغوبیت آن سهم مهمی از بازار را به خود اختصاص داده‌است.

وی ضمن ارائه آمار عملکرد اداره بهره‌بهرداری اظهار کرد: در شش ماه نخست سال جاری حدود 40 قرارداد برداشت در شهرستانهای سنندج، دهگلان، کامیاران، سقز و سروآباد با بهره‌برداران محلی عقد شده‌است که بهره‌برداران طی دوره بهره‌برداری حفظ و حراست از عرصه ملی در مقابل هرگونه حریق و تخریب را به عهده گرفته و این مشارکت گامی مهم در حفاظت و  توسعه منابع طبیعی است.

وی افزود: برداشت کتیرا از گون زارها باید به صورت تناوبی صورت گیرد و باید پس از برداشت به هر گون زار استراحت داده شود که علاوه بر نظارت کارشناسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ،کارشناسان بهره‌برداری اداره کل و شهرستانها  نظارت بر برداشت از گون‌زارها را نیز بر عهده دارند.

 مهمترین محصول گیاه گون کتیرا نام دارد هرچه کتیرای حاصل شده شفافتر، بی‌رنگ و نازکتر باشد دارای کیفیت بهتر و قیمت گرانتری است که با ایجاد بازار فروش مناسب برای محصول کتیرا، و یا ایجاد توجیه مناسب برای ایجاد صنایع تبدیلی می‌توان بهره‌برداران محلی را برای برداشت کتیرا دلگرم کرده و نیز با ایجاد دوره‌های آموزشی مناسب در خصوص بهره‌برداری از مراتع ،علاوه به کمک به حفاظت از منابع ملی زمینه برای توسعه آنها در جهت ایجاد اشتغال و درآمدزایی فراهم شود.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایجاد اشتغال دوره های آموزشی کشاورزی و منابع طبیعی سازمان نظام مهندسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر