کد خبر: 548300 A

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل ورود هوشمندانه جهاد دانشگاهی به عرصه باغات فندق را در راستای حفظ و احیای فندق بومی منطقه بسیار مناسب ارزیابی کرد .

به گزارش ایلنا، مهران اوچی اردبیلی در نشست تخصصی صیانت از فندق های بومی ایران ورود هوشمندانه جهاد دانشگاهی به این عرصه را در راستای حفظ و احیای فندق بومی منطقه بسیار مناسب ارزیابی کرد و افزود: از سال 88 تا سال 90 دستاوردهای ارزشمندی را در این بخش شاهد بودیم که با تشکیل کمیته های سه گانه مطالعه و تحقیقات با سرگروهی دانشگاه ها و مراکز علمی، کمیته احیا و بازسازی با سرگروهی منابع طبیعی استان اردبیل و کمیته کشت و احیا به سرگروهی سازمان جهاد کشاورزی گام های موثری در این راستا برداشته شد.

وی به وجود دو زیستگاه طبیعی فندق در اردبیل اشاره کرد و افزود: این زیستگاه‌ها یکی جنگل طبیعی فندقلو در 30 کیلومتری مرکز استان و دیگری منطقه حتم مشه سی در منطقه مشگین شهر و 70 کیلومتری اردبیل است که این ظرفیت ها ما را بر آن داشت تا در سال 88 اقدام به تدوین و تهیه زیرساخت‌های مختلف که منجر به توسعه این محصول استراتژیک می شود، کرد.

اوچی اردبیلی خاطرنشان کرد: در این دو سال هر دو زیستگاه فندق اردبیل در بهترین شرایط عملکرد خود قرار داشتند که این حاکی از وجود منابع ارزشمند ژنتیکی در بین زیستگاه های استان است.

 

اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر