کد خبر: 112262 A

شهردار اصفهان در دیدار با هیات آلمانی تاکید کرد:

ارتباط با کشور آلمان از طریق شهر فرایبورگ علاوه بر زمینه‌های فرهنگی و هنری زمینه‌های علمی را نیز توسعه می‌دهد.

ایلنا: شهردار اصفهان در دیدار با مدیر کل امور خارجه آلمان با اشاره به ارتباطات گسترده با شهر فرایبورگ آلمان به عنوان خواهرخوانده اصفهان گفت: خوشبختانه آخرین تحولی که در زمینه علمی رخ داده است احداثپژوهشکده انرژی در دانشگاه اصفهان با همکاری هیات علمی از دانشگاه آلمان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان؛ سید مرتضی سقاییان نژاد ارتباطات فرهنگی و هنری میان مردم اصفهان و آلمان را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: مردم دو کشور در قالب گروه‌های حقوقی، اقتصادی، فرهنگی و هنری با یکدیگر ارتباط دارند و از دیر باز این مهم وجود داشته است.

وی با اشاره به خواهرخواندگی اصفهان و فرایبورگ آلمان افزود: فرایبورگ از فعال‌ترین خواهر خوانده‌های اصفهان است و در این راستا گردشگران متعددی از آلمان به خصوص از این شهر به اصفهان سفر می‌کنند.

شهردار اصفهان افزود: شهرهای اصفهان و فرایبورگ زمینه‌های تاریخی فرهنگی مشترکی دارند و لازم است این ارتباطات به سمت و سویی حرکت کند که تشابه و هماهنگی مردم دو شهر در آن بیشتر دیده ‌شود، از این رو می‌توان این همکاری‌ها را گسترش داد.

وی با بیان اینکه از لحاظ فرهنگی ارتباطات نزدیکی بین دو کشور آلمان و ایران به خصوص شهرهای خواهر خوانده اصفهان و فرایبورگ آلمان وجود دارد خاطر نشان کرد: حتی در زمینه مباحثعلمی بین دانشگاه‌های اصفهان و فرایبورگ همکارهایی وجود دارد.

سقاییان‌نژاد به ویژگی‌های شهر اصفهان اشاره و تصریح کرد: از قرن‌های گذشته تاکنون، مسلمانان در کنار مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان در اصفهان زندگی مسالمت‌آمیزی با یکدیگر داشته‌اند.

وی وجود هزاران اثر تاریخی، دانشمند، شاعر، فرهیخته و رجال در ابعاد مختلف در اصفهان را مهم دانست و گفت: این شهر با داشتن ۱۸ دانشگاه بزرگ دولتی و غیر دولتی و ۲۵۰ هزار دانشجو از جایگاه ویژه‌ای در کشور برخوردار است. خواهر خواندگی اصفهان و فرایبورگ منجر به استحکام و تقویت روابط ایران و آلمان شود. همچنین این شهر دارای ۶ هزار اثر تاریخی می‌باشد که برخی از این آثار به ثبت یونسکو رسیده است.

شهردار اصفهان اصفهان را قطب صنعت کشور به ویژه در صنایع ذوب آهن، فولاد و پتروشیمی معرفی و یبان کرد: شهر تاریخی اصفهان مهد هنرمندان هنرهای تجسمی و هنر‌های دستی است و بیش از ۱۸۵ رشته صنایع دستی در این شهر وجود دارد.

شهردار اصفهان اضافه کرد: شهرهای اصفهان و فرایبورگ زمینه‌های تاریخی فرهنگی مشترکی دارند و لازم است این ارتباطات به سمت و سویی حرکت کند که تشابه و هماهنگی مردم دو شهر در آن بیشتر دیده ‌شود، از این رو می‌توان این همکاری‌ها را گسترش داد.

وی با اشاره به اینکه ارتباطات هنری، فرهنگی و علمی بین اصفهان و فرایبورگ می‌تواند انسجام روابط را تا سطح بین المللی گسترش دهد اظهار داشت: امید است از این ظرفیت بتوان بهره لازم را برد این در حالی است که ریشه ارتباطات اصفهانی‌ها با آلمانی از دیرباز مطرح بوده به طوری که ساختمان فعلی شهرداری در ۱۰۰ سال پیش با همکاری مهندسان آلمانی احداثشده است.

سقاییان‌نژاد اظهار امید واری کرد: خواهر خواندگی اصفهان و فرایبورگ منجر به استحکام و تقویت روابط ایران و آلمان شود. چرا که در گسترش همکاری‏‌ها تأثیر بسزایی خواهد داشت؛ ضمن اینکه ارتباطات شهر‌ها به خصوص در زمینه علمی، اقتصادی و فرهنگی تقویت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مهندسان آلمانی می‌توانند در زمینه مباحثمترو و حمل ونقل ریلی همکاری‌های لازم را داشته باشند ادامه داد: ایجاد ۱۵۶ کیلومتر خطوط مترو در استان اصفهان پیش بینی شده که در حال حاضر فقط ۲۰ کیلومتر از زیرساخت‌های این خط احداثشده و واگن‌های این خط از چین خریداری شده اما مباحثسیگنالینگ آن از سوی شرکت زیمنس آلمان پیگیری شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در ۱۹ شهر اطراف اصفهان برای ۴۰ سال آینده می‌بایست مابقی ۱۵۶ کیلومتر از خطوط مترو راه اندازی شود اضافه کرد: این خطوط سرمایه گذار خاص خود را می‌طلبد بنابراین باید پیشنهادات و مذاکراتی در این خصوص و صنایع مادر و نیمه سنگین صورت گیرد و از تجارب آلمان به خصوص در زمینه استاندارد سازی صنایع استفاده شود.

وی به برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان از ۱۵ تا ۱۹ مهرماه سال جاری اشاره و تصریح کرد: در این جشنواره ۴۰ کشور حضور دارند که یک گروه آلمانی نیز در این جشنواره شرکت یافته است.

سقاییان‌نژاد با تاکید بر اینکه با استحکام بخشیدن روابط بین آلمان و ایران مباحثاقتصادی پویا و تقویت می‌شود بیان داشت: لازم است سوئ تفاهم‌ها را کنار زد و استقلال طلبی دو کشوررا تقویت نمود و با برطرف شدن بعض از حرکت‌های سیاسی ابهام انگیز در سطح بین الملل از ظرفیت‌ها ی فرهنگی، هنری و قتصادی دو کشور بهره برد چرا که منطقی است از این پتانسیل‌ها به نحو احسن استفاده نمود.

آلمان اصفهان ایران ایران و آلمان چین ذوب آهن سرمایه فرهنگی و هنری کودک و نوجوان مترو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر