کد خبر: 126324 A

استاندار اصفهان در دیدار بامدیران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری:

طبیعت اصفهان به‌دلیل خشکسالی‌های اخیر حساس و شکننده است، لذا حفظ منابع طبیعی و افزایش پوشش گیاهی امری لازم و اجتناب ناپذیر است.

ایلنا: استاندار اصفهان در در دیدار بامدیران اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: اداره کل منابع طبیعی استان طرح توسعه فضای سبز استان را در قالب یک برنامه ۴یا ۵ ساله ارائه کند تا با تولید سالانه حداقل یک میلیون نهال، پوشش گیاهی افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از اصفهان؛ رسول زرگر‌پور دستگاه‌های مشارکت کننده دراین طرح را شهرداری‌ها، راه و شهرسازی، آب منطقه‌ای، کارخانجات بزرگ و پادگان‌ها برشمرد.

در ابتدای این برنامه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: بیش از ۹۰% سطح استان اصفهان را منابع طبیعی به خود اختصاص داده و مدیریت بر این عرصه‌ها به دلیل گستردگی و تنوع کار، دشوار است.

محمد حسین شاملی با اشاره به اینکه استان اصفهان مناطق بیابانی محسوب می‌شود که عمدتاً شهرستان‌های خور، نایین، اردستان، نطنز، آران و بیدگل، کاشان، برخوار و بخش‌هایی ازاصفهان را در بر می‌گیرد اضافه کرد: از سال ۱۳۴۹ تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار هکتار جنگل در مناطق بیابانی ایجاد شده اما مناطق بحرانی همچنان نیازمند عزم ملی در مهار آن‌هاست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان به تهدیدات برداشت بی‌رویه از معادن گچ، شن و ماسه و خاک رس در منطقه شرق اصفهان اشاره و اظهار داشت: در صورتیکه آب کافی حتی پساب فاضلاب در اختیار این اداره کل قرارگیرد ما قادر خواهیم بود با ایجاد جنگل کاری به شیوه دیم منطقه را سرسبز کنیم.

شاملی در پایان مساعدت استاندار اصفهان در تأمین اعتبارات منابع طبیعی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری به‌ویژه پروژه ترسیب کربن را خواستار شد که با همکاری دفتر عمران سازمان ملل متحد undp قراراست در منطقه مراتع ورزنه اصفهان اجرا شود.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اصفهان پوشش جنگل خشکسالی راه و شهرسازی سازمان ملل متحد شهرداری منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر