کد خبر: 128867 A

معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان:

به دلیل تمرکز خدمات و امکانات در کلان شهر اصفهان، روند مهاجرت جوانان از روستاها و شهرهای کوچک به مرکز استان روندی افزایشی بوده است که موجب سالمند شدن جمعیت روستاها و شهرهای کوچک شده است.

ایلنا: به دلیل تمرکز خدمات و امکانات در کلان شهر اصفهان، روند مهاجرت جوانان از روستاها و شهرهای کوچک به مرکز استان روندی افزایشی بوده است که موجب سالمند شدن جمعیت روستاها و شهرهای کوچک شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از اصفهان؛ معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان با اعلام این مطلب گفت: برای حل این مشکل باید تحلیلی بر سیستم‌های شهری کشور و به ویژه استان طی سال‌های اخیر داشته باشیم که به توزیع عادلانه خدمات و امکانات بسیار کمک خواهد کرد.

جمالی‌نژاد با بیان این مطلب گفت: از این رو توجه ویژه به بحثنظام شهری استان بسیار مهم است چرا که نظام شهری استان در واقع تجسم فضایی اقتصاد سیاسی و نحوه مدیریت سرزمین در کشور یا استان است و اگر مورد مطالعه قرار بگیرد نحوه پخش خدمات و امکانات و همچنین تعادل جمعیت‌ها مشخص می‌شود.
معاون هماهنگی امور مناطق و سازمان‌های شهرداری اصفهان تصریح کرد: قبل از سال ۱۳۰۰ این الگو به صورت سنتی و کهکشانی بود اما بعد از تاریخ و طی ۹۲ سال اخیر به صورت الگوی زنجیره‌ای بوده است که الگوی نامناسبی است چرا که نه تنها روابط منطقی شهرهای کوچک میانی و بزرگ را به می‌ریزد باعثایجاد آشفتگی در نظام استانی و کشوری نیز می‌شود.
جمالی‌نژاد ادامه داد: برای اینکه توزیع عادلانه خدمات و امکانات و همچنین توزیع متوازان جمعیت را در شهرهای استان شاهد باشیم و باید در کمیسیون‌ها و کارگروه‌ها به نحوی عمل کنیم که طرح آمایش و اقتصادی مناسب و اشتغال پایدار را در همه روستا‌ها و شهرهای استان داشته باشیم تا مهاجرتی به مرکز استان صورت نگیرد و یک فرایند برد - برد را در مرکز و شهرهای دیگر استان شاهد باشیم.
رییس گروه مشاوران شهرداری اصفهان با بیان اینکه بیشتر روابط شهری و روستایی در توسعه پایدار مطرح بود تصریح کرد: در حال حاضر به جای روابط شهری و روستایی پیوند شهری و روستایی مطرح مهم است و اینکه شرایط پایداری در منطقه ایجاد شود که هویت بخشی و هویت سازی و مشارکت شهروندان در روستا و شهر را در راستای توسعه داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای آنکه در کشور و استان یک توزیع عادلانه خدمات و امکانات را داشته باشیم لازم است که رشد شهرهای بزرگ و کلان شهر‌ها بیشتر از گذشته کنترل شود و این کار در اصفهان در حال انجام است به این صورت که از طریق تمرکززدایی، صنایع از کلان شهر اصفهان به سمت شهرهای کوچک و میانی تقویت شوند و به ویژه به طرح آمایش منطقه‌ای و ظرفیت‌های منطقه‌ای توجه بیشتر شود.

اشتغال اصفهان اقتصاد توسعه پایدار رشد شهرداری شهری و روستایی کلان شهر معاون مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر