کد خبر: 136998 A

به دلیل تولید فاقد مجوز و پروانه استاندارد؛

یک واحد تولید کننده تیرچه و بلوک غیراستاندارد به دلیل تولید فاقد مجوز و پروانه استاندارد پلمپ و پس از معرفی به مراجع قضائی به ۶ ماه حبس قطعی محکوم شد.

یک واحد تولید کننده تیرچه و بلوک غیراستاندارد به دلیل تولید فاقد مجوز و پروانه استاندارد پلمپ و پس از معرفی به مراجع قضائی به ۶ ماه حبس قطعی محکوم شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، به گزارش روابط عمومی اداره استاندارد استان اصفهان، فاصله زیاد عمر مفید ساختمان‌ها تا استاندارد‌های واقعی، محصول وجود مصالح ساختمانی بی‌کیفیت و غیر استانداردی است که از سودجویی و نیز بی‌تعهدی و نبود وجدان کاری برخی از تولیدکنندگان مصالح ساختمانی نشأت می‌گیرد.

این درحالی است که ساختمان‌های مسکونی و اداری که باید مایهٔ سکون و آرامش ساکنین خود باشند، درصورت عدم نظارت‌های صحیح و دقیق و بکارگیری مصالح ساختمانی استاندارد، خود بزرگ‌ترین تهدید جانی برای آنان در زمان بروز حوادثی نظیر زلزله خواهد بود.

درراستای مبارزه با هرگونه تولید و عرضهٔ مصالح ساختمانی غیراستاندارد، یک واحد متخلف تولید تیرچه و بلوک غیراستاندارد که بدون هیچگونه مجوز و پروانه استاندارد اقدام به تولید بی‌کیفیت این محصول کرده بود پس از شناسایی و بررسی‌های لازم، ‌ پلمپ و جهت پیگیریهای قانونی به دادگستری معرفی گردید و نهایتاً با حکم دادگاه ذیصلاح به ۶ ماه حبس قطعی محکوم شد.

براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی(‌ماده ۹ مجموعه اصلاح قوانین سازمان ملی استاندارد ایران) هر‌گاه اجرای استاندارد در مورد کالایی اجباری اعلام شود، پس از انقضای مهلت مقرّر، تولید، تمرکز، توزیع و فروش این گونه کالاها‌ با کیفیت پایین‌‌تر از استاندارد مربوطه و یا بدون علامت استاندارد ملی ایران ممنوع و با رعایت شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و مراتب ‌تعزیر اعم از احضار، وعظ، تذکر، توبیخ، تهدید و اخذ تعهد، با حکم‌ محاکم صالحه به حبس از یک ماه تا دو سال محکوم خواهند شد.

در همین خصوص به واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی توصیه می‌شود نسبت به استاندارد سازی محصولات خود اقدام نمایند در غیر این صورت مطابق مقررات با آنان برخوردهای قانونی به‌عمل خواهد آمد.

استان اصفهان استاندارد اصفهان ایران جرم حبس روابط عمومی زلزله قانون مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر