کد خبر: 139916 A

مسوول کمیته توسعه کنسرسیوم‌های صنعتی اتاق بازرگانی اصفهان خطاب به وزیر نفت:

باید شرکت‌های متوسط و کوچک ایرانی را توانمند کرد تا بتوانند پروژه‌های بزرگ نفتی داخلی و بین المللی را به سرانجام برسانند.

ایلنا: مسوول کمیته ایجاد و توسعه کنسرسیوم‌های صنعتی کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی اصفهان درنشست مسوولین مپفا اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان، پایلوت راه اندازی مرکز مپف در کشور است ادامه داد: ازسال گذشته تا کنون این مرکز توانسته پروژه‌هایی برای اعضای خود دریافت کند و امیدواریم تا پایان سال ۹۳ بتوانیم Espx اصفهان به Ispx ایران تغییر دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، علی صفرنورالله با اشاره به اینکه بازاریابی و حضوردرنمایشگاه‌های تخصصی را دو راهکار موثردر توسعه این مرکز برشمرد گفت: درحال حاضر۸۰ درصد اقتصاد کشورهای دراختیار شرکت‌های کوچک و متوسط است و کشورهای موفق توانسته‌اند آن شرکت‌ها را سامان بخشند و تولید و صادرات قابل توجهی را به خود اختصاص دهند.

وی هدف اصلی ایجاد مپفا را حضور در بازارهای جهانی و تجمع شرکت‌های کوچک و متوسط پیمانکاری برشمرد و گفت: شرکت‌های کوچک و متوسط به تنهایی نمی‌توانند صادرات داشته باشند ولی با کمک مپفا می‌توانندصادرات کنند.

صفرنورالله، با اشاره به اظهارات اخیر وزیر نفت در ناتوانی بخش خصوصی در انجام پروژه‌های نفتی گفت: اینکه شرکت‌های متوسط و کوچک ایرانی نمی‌توانند پروژه‌های بزرگ نفتی را به سرانجام برسانند حرف درستی است ولی باید آنان را توانمند ساخت تا بتوانند پرژوه‌های بزرگ داخلی و بین المللی را به نتیجه برسانند.

وی نبود قانون برای کنسرسیوم‌های صنعتی، نبود فرهنگ انجام کار گروهی بین شرکت‌های ایرانی، آماده نبودن شرکت‌های دولتی در تحول پروژه‌ها به شرکت‌های داخلی و ایجاد شرایط سخت بخش‌های مالیاتی و بیمه‌ای برای کنسرسیوم‌ها از جمله دلایل رشد نکردن کنسرسیوم‌ها در ایران است.

وی فرهنگ سازی و نهادینه سازی کنسرسیوم در ادبیات اقتصادی ایران را لازم و ضروری دانست و گفت: این کمیته در این راستا اقدام به تهیه نمونه قرارداد و آیین نامه تنظیم روابط بین شرکت‌ها و همچنین معضلات قانونی پیش روی کنسرسیوم‌ها شناسایی و در قالب لایحه پیشنهادی به مسوولین دولتی جهت تصویب در مجلس ارایه می‌شود.

وی سومین رویکرد این کمیته را فرهنگ سازی کار جمعی بین شرکت‌های اقتصادی استان عنوان کرد.

صفر نورالله، به سفر هیات اتاق بازرگانی اصفهان به استانبول ترکیه و استفاده از تجارب مرکز استانبول اشاره کردوگفت: در این سفر همکاری بین مراکز اصفهان، استانبول، فرانسه و مالزی مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

وی از شرکت‌های بزرگ دولتی خواست که نیازهای خود در قالب پروژه به این مرکز معرف کنند تا این مرکز با استفاده از ظرفیت‌های موجود پیمانکاران متناسب را به آنان معرفی کند.

صفر نورالله اضافه کرد: شرکت نفت از جمله کارفرمایان بزرگ کشور است که می‌تواند قطعات مورد نیاز خود را در داخل تهیه کندو این مهم نیازمند اطلاع رسانی به شرکت‌های داخلی است.

آیین نامه استفاده از ظرفیت اصفهان ایران رشد صنعت و معدن فرهنگ سازی قانون مالزی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر