کد خبر: 149853 A

استاندار اصفهان در دیدار با وزیر امور خارجه کشور لهستان:

خوشبختانه روابط ایران و لهستان با وجود فراز و نشیب‌های فراوان، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و همچنین جدایی لهستان از کمونیست به شکل جدیدی ادامه یافت و امیدواریم این دیدار به توسعه این روابط کمک کند.

ایلنا: استاندار اصفهان در دیدار با «رادوسلاوسیکورسکی» وزیرامورخارجه کشور لهستان اصفهان را دروازه ورود به ایران دانست و اظهار داشت: خوشبختانه روابط ایران و لهستان با وجود فراز و نشیب‌های فراوان، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و همچنین جدایی لهستان از کمونیست به شکل جدیدی ادامه یافت و امیدواریم این دیدار به توسعه این روابط کمک کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از اصفهان؛ رسول زرگرپور با اشاره به سیاست‌های دولت ایران مبنی بر همکاری و اعتماد سازی در روابط با همه کشورهای دنیا افزود: مطالبات مذاکرات ژنو در عرصه بین الملل نیز با این سیاست‌ها هماهنگی دارد.

وی با تاکید بر اینکه دین مبین اسلام اجازه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را نمی‌دهد، افزود: کشورهای اروپایی می‌دانند که موضوع هسته‌ای ایران بهانه‌ای بیش نیست با این حال جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای اعتماد سازی متقابل و گسترش روابط با دیگر کشور‌ها بکار می‌بندد.

زرگر‌پور با بیان اینکه اصفهان نه تنها پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است بلکه صنعتی‌ترین استان کشور نیز بشمار می‌آید افزود: اصفهان یکی از ده شهر دیدنی جهان است و داری بیش از ۱۶۰۰ اثر ثبت شده ملی و همچنین ۴ اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو است.

وی اصفهان را مرکز ادیان توحیدی دانست و گفت: قرن هاست که پیروان ادیان توحیدی در اصفهان به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند.

استاندار اصفهان با اشاره به برگزاری هفته‌های فرهنگی در دیگر کشور‌ها، گفت: برگزاری هفته فرهنگی در ورشو با حضور هنرمندان صنایع دستی و تولید کنندگان می‌تواند در آشنایی مردم این کشور با فرهنگ و تمدن اصفهان تاثیر گذار باشد.

استاندار اصفهان افزود: حضور سرمایه گذران لهستانی در ایران و مذاکره با اتاق بازرگانی اصفهان نیز می‌تواند زمینه همکاری متقابل را بین استانهای دو کشور فراهم نماید.

وزیر خارجه کشور لهستان با اشاره به روابط دیپلماتیک ۵۴۰ ساله دو کشور، اظهار داشت: مردم لهستان از حسن نیت ایران در موضوع هسته‌ای به خوبی آگاه هستند.

«رادوسلاوسیکورسکی» با اشاره به تاریخ و تمدن کشور لهستان، گفت: هدف ما ارتباط با همه کشور‌ها است و این روابط با ایران زمانی می‌تواند به سهولت انجام شود که کشورهای دیگر و جوامع بین الملل نسبت به فعالیت هسته‌ای صلح آمیز ایران قانع شده باشند.

وزیر امور خارجه لهستان به توانایی کشورش در نوسازی و حفاظت از میراثتاریخی اشاره کرد وگفت: این کشور می‌تواند در زمینه گردشگری ترمیم و بازسازی اماکن تاریخی، همکاری و تعامل خوبی با مدیران استان داشته باشد.

«رادوسلاوسیکورسکی» با اشاره به پناهجویانی که در جریان جنگ جهانی دوم به ایران پناهنده شدند و ایرانیان و بالاخص مردم اصفهان بخوبی آنان را میزبانی نمودند، این اقدام تاریخی را زمینه مثبت دیگری برای تعمیق مناسبات تاریخی بین دو کشور عنوان کرد.

وزیر امور خارجه لهستان خواستار دایر شدن نمایندگی‌های وزارت امور خارجه ایران در استانهای این کشور جهت فعالیت‌های بیشتر کنسولی و سهولت ارتباطات اتباع دو کشور شد.

اصفهان انقلاب اسلامی ایران ایران کشورهای اروپایی کمونیست لهستان وزیر امور خارجه وزیر خارجه ژنو سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر