کد خبر: 162763 A

با حضور دکتر ولایتی و در آیین افتتاحیه هفته نکوداشت اصفهان؛

همزمان با آیین افتتاح هفته نکوداشت اصفهان و با حضور «علی اکبر ولایتی» مشاور ارشد مقام معظم رهبری در امور بین الملل از ۱۷ هزار عنوان نسخه خطی با عنوان گنجینه میراثمعنوی اسلام و ایران که توسط وزارت امور خارجه در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان قرار گرفته است رونمایی شد.

همزمان با آیین افتتاح هفته نکوداشت اصفهان و با حضور «علی اکبر ولایتی» مشاور ارشد مقام معظم رهبری در امور بین الملل از ۱۷ هزار عنوان نسخه خطی با عنوان گنجینه میراثمعنوی اسلام و ایران که توسط وزارت امور خارجه در اختیار اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان قرار گرفته است رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان با اشاره به اینکه این مجموعه ارزشمند در کتابخانه ابن مسکویه اصفهان نگهداری خواهد شد اظهار داشت: گنجینه میراثمعنوی اسلام و ایران از دو مجموع نسخ خطی «در پارسی» و «هزارگان» که شامل ۱۷ هزار نسخه خطی در یک میلیون و ۴۰۰ هزار ورق(فریم) بوده و از ۲۷ کشور تهیه شده، که قدیمی‌‌ترین این نسخه‌ها مربوط به قرن‌های سوم و چهارم هجری است.
غلامرضا یاوری، با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اخبار متعددی را در خصوص از میان رفتن عمدی کتابخانه‌ها به عنوان منبع دانایی دنیای اسلام داشته‌ایم، تصریح کرد: آتش سوزی کتابخانه‌هایی در افغانستان و عراق، تاراج نمودن موزه‌ها و مراکز آثار تمدنی در بغداد و قاهره نشانه‌هایی از تلاش‌های برنامه ریزی شده برای نابودی آثار فرهنگی مسلمانان است.
وی با بیان اینکه آثار مهمی در کتابخانه‌های منطقه شامات در سوریه نگهداری می‌شود، افزود: با تمهیدات وزارت امور خارجه برخی از آثار و منابع مهم موجود در این منطقه شناسایی شده و با تهیه تصویر و نسخه پشتیبان از آن علاوه بر حفظ و نگهداری، زمینه آغاز نشاط و تحرک علمی برای مطالعه و پژوهش این متون فراهم شده است.
دبیرکمیته دائمی نهضت مطالعه مفید استان؛ با بیان این‌که رونمایی این مجموعه درهفته نکوداشت اصفهان با هدف معرفی به محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی انجام شد، گفت: غنای این مجموعه و افزایش تعداد نسخه‌های خطی دیجتیالی ایرانی که در کشور‌های دیگر موجود است و همچنین معرفی آن به محققان و پژوهشگران داخلی، از اهداف تولید و جمع‌آوری این نسخه‌های خطی بوده است.
یاوری؛ با بیان این‌که استان اصفهان و کتابخانه ابن مسکویه یکی از هشت کتابخانه در کشوراست که از طریق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به این مجموعه مجهز شده است گفت: کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، آیت الله مرعشی نجفی، مرکزی دانشگاه تهران، حوزه علمیه قم، شهید چمران اهواز، مرکزی تبریز و ملی فارس کتابخانه‌های دیگری هستند که از این گنجینه دیجیتالی بهره می‌برند.
گفتنی است این مجموعه‌ها از منابع خطی موجود در کتابخانه‌های سوریه، یمن، مراکش، مصر، ترکیه، تونس، عراق، اسپانیا، کویت، قطر، فرانسه، هلند و دانمارک جمع آوری شده است.
مراسم افتتاحیه هفته نکوداشت اصفهان با حضور دکتر ولایتی، استاندار اصفهان، شهردار اصفهان، حجت الاسلام سالک نماینده مجلس و رییس شورای شهر در باغ چهلستون برگزار شد.

اصفهان امور بین الملل ایران ترکیه عراق علی اکبر ولایتی کتابخانه های عمومی استان مقام معظم رهبری وزارت امور خارجه اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر