کد خبر: 164109 A

استاندار اصفهان تاکید کرد:

پیگیری منافع مردم، رسیدگی به مطالبات و خواسته های آنان و عدم مداخله در سیاست از وظایف اصلی شورا ها است

استاندار اصفهان، در همایش بزرگ اعضای شوراهای شهر و روستای استان گفت: آنچه شورا‌ها را به عنوان رکنی رکین و اصلی اصیل از هسته‌های تصمیم گیری و تصمیم سازی در جامعه قلمداد می‌نماید آموزه‌های دینی ما به ویژه کلام جاوید الهی است که در آن صراحت به جایگاه و لزوم شورا در امور اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از اصفهان؛ رسول زرگر‌پور با تاکید بر اینکه فعالیت شورایی با سیاسی کاری همخوانی ندارد، تصریح کرد: شان اعضای شورا‌ها بالا‌تر از آن است که در امور اجرایی و سیاسی مداخله نمایند.

وی اظهار داشت: وقتی افتخار عضویت شورا نصیب کسی می‌شود نمی‌تواند و نباید لباس سیاست را هم همزمان بر تن داشته باشد که در این صورت وظیفه اصلی اعضای شورا تحت تاثیر موارد حاشیه‌ای قرار خواهد گرفت.

زرگرپور با بیان اینکه امروز با وجود مشکلات و معضلات عدیده در نظام جهانی کشورهایی که به نوعی دارای نظام شورایی بوده بسیار موفق و پیشتاز‌تر از سایر کشورهایی دیگر هستند، تصریح کرد: این کشور‌ها استفاده از عقلا، زعما و نخبگان در حل مشکلات مردم را در دستور کار و سیاستگذاری خویش قرار داده‌اند و بسیار موفق‌تر از حکومت‌های فردی و استبدادی و به ظاهر دارای دموکراسی ادعای حل امور مردم عمل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در دین مبین اسلام به کارگیری و راهبرد اندیشه‌های جمعی مورد تاکید قرار گرفته است؛ یادآور شد: مایهٔ مباهات است که در دین اسلام و چندین صد سال قبل از تولد کشور‌ها و نظام‌های نوظهور و مدعی حقوق بشر و دموکراسی، به کارگیری و راهبرد اندیشه‌های جمعی مورد تاکید قرار گرفته و نزدیک‌ترین طریق وصول به جامعه‌ای ایده ال و آرمانی را در تحقق ایده‌ها و اندیشه‌های جمعی نگر قلمداد کرده است.

استاندار اصفهان اظهار داشت: هرچند شورا‌ها در نظام مقدس ما دارای پیشینه‌ای طولانی نیستند و هنوز جایگاه خویش را به دست نیاورده‌اند اما در حال حاضر رتق و فتق امور محلی و حل مشکلات عادی و روزمرهٔ مردم به ویژه در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از طریق همیاری و اخذ تصمیمات و مصوبات خردمندانه نمایندگان مردم در شورا‌ها امکان پذیر‌تر از گذشته است.

زرگرپور اذعان داشت: این واقعیت را باید پذیرفت که بخش مهمی از منافع و علایق مردم با نحوهٔ کارکرد و عملکرد شوراهای منطقه خود عجین شده و شهروندان نیاز‌ها و امور رفاهی زندگی شهری و یا روستایی خود را از ایشان مطالبه می‌نمایند.

وی حضور و مشارکت گسترده و حداکثری مردم در انتخابات شوراهای اسلامی را موید این دانست که آحاد افراد جامعه با درک اهمیت و واقف شدن جایگاه شورا‌ها به ضرورت حضور نمایندگانی دلسوز، متعهد، متخصص و آگاه به مدیریت شهری و روستایی بیشتر از گذشته می‌اندیشند و به همین دلیل در طول چهار دورهٔ برگزاری انتخابات شورا‌ها رقابت قابل توجه و پرشوری را در میان داوطلبان ورود به شورا‌ها شاهد بودیم.

وی با اشاره به فرموده امام راحل(ره) در زمان رفراندوم قانون اساسی مبنی بر «جمهوری اسلامی نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر» گفت: ایشان با ژرف نگری عمیق خود و با احاطه‌ای که بر متون اسلامی داشتند، جمهوریت و اسلامیت را به مثابه دو بال پرواز از این نظام نو پا قرار دادند و بعدا در چندین اصل از اصول قانون اساسی به موضوع شورا‌ها پرداختند.

زرگرپور عنوان کرد: در استان اصفهان که مردمی فهیم، بصیر، ولایتمدار و شهیدپرور و الگوسازی ایران را در خود جای داده است در دورهٔ چهارم، ۲۰۱۲ شورا شکل گرفته است که از این تعداد ۸۷۱ شورا مربوط به روستا‌ها ۱۰۶ شورا مربوط به شهر‌ها ۵۰ شورا در بخش‌ها، ۲۴ شورا در سطح عشایری و یک شورا در استان تشکیل شده است.

استاندار اصفهان در ادامه به بیان اهداف و وظایف شورا‌ها پرداخت و ادامه داد: مهم‌ترین ویژگی کار شورایی، کار گروهی است و این ویژگی که حاصل آن تصمیم گیری بر اساس خرد جمعی است و در این رابطه بالابردن تحمل و قبول ایده دیگران، رعایت اصول بحثو گفتگو، شرکت منظم در جلسات، اخلاق مداری و قبول و تکمیل رای اکثریت از الزامات خاص آن به شمار می‌آید.

وی انجام مطالبات و خواسته‌های معقول و منطقی مردم را از ویژگی‌های دیگر شورا برشمرد و خاطر نشان کرد: برای تحقق این ویژگی باید ارتباط روزمره سیستمی و درست شورا و اعضا با مردم برقرار باشد و اعضای شورا بایدجویا و بیانگر نظرات مردم باشند.

استاندار اصفهان پیگیری منافع مردم را از وظایف اصلی شورا‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: شورا‌ها باید با قانون مداری و حرکت در مدار قانون خود را بر‌تر از دیگران نداند و به انجام وظایف خود اهتمام ورزند.

زرگرپور جامع نگری، با طرح و برنامه بودن، گریز از روزمرگی را در انجام امور مهم دانست و افزود: اعضای شورا باید از تجربیات شوراهای قبلی، متخصصین و دلسوزان محل مدد گیرند و ایده‌ها، فکر‌ها و طرح‌های پخته‌تر را اجرایی نمایند.

استاندار اصفهان گفت: تعامل سازنده و دوطرفه با دستگاه‌های اجرایی محل می‌تواند در توسعهٔ شهر‌ها و روستا نقش بسزایی داشته باشد.

گفتنی است ۹ اردیبهشت ماه مصادف با صدور فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل شوراهای اسلامی، به نام روز شورا‌ها نامگذاری شده است.

استاندار اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر