کد خبر: 178870 A

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور:

اجلاس میراثفرهنگی ناملموس، فرصت مناسبی برای تقویت دیپلماسی مهارت است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در سفر به اصفهان و در نشست با دبیر اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس اصفهان گفت: برگزاری اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس، فرصت مناسبی برای تقویت دیپلماسی مهارت جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، کورش پرند تصریح کرد: ما معتقدیم استفاده از دیپلماسی مهارت و آموزش های فنی و حرفه ای در یک بستر مناسب می تواند به پیشبرد دیپلماسی عمومی، دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی اقتصادی و… کمک کند.

وی دیپلماسی مهارت را یک ابزار قدرت نرم دانست و افزود: دیپلماسی عمومی می تواند به تقویت آموزش فنی و حرفه ای و دیپلماسی مهارت منجر گردد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صنایع دستی، میراثفرهنگی و گردشگری را در حوزه دیپلماسی مهارت بسیار قابل توجه ارزیابی کرد و گفت: برگزاری اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس، فرصت بسیار مناسبی است تا مشاغل قدیمی و حرفه های ارزشمند فراموش شده، دوباره احیاء شود.

پرند افزود: متأسفانه در سالهای اخیر، به مشاغل و حرفه های قدیمی کم توجهی شده و نظام استاد و شاگردی که بستر مناسبی برای انتقال بین نسلی این حرفه ها بوده است به دست فراموشی سپرده شده که این رخداد بزرگ فرهنگی می تواند در احیاء این سنت ها، نقش قابل توجهی ایفا کند و حتی برخی مهارت ها و حرفه ها را در سطح بین المللی معرفی نماید.

وی در بخش دیگری از سخنانش، آموزش مهارت آشپزی و پخت غذاهای سنتی اسلامی ایرانی را دارای استانداردهای خاص ذکر کرد و گفت: برپایی این اجلاس و جشنواره فرصت مغتنمی است تا غذاهای استانهای مختلف کشورمان که با سلایق و فرهنگ های گوناگون طبخ می گردد به دنیا معرفی شود.

رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور، با اشاره به برگزاری اجلاس بین المللی زنان، بیان داشت: گروهی از زنان کارآفرین و صاحب مهارت که توسط سازمان فنی و حرفه ای شناسایی شده اند، به بخش اجلاس بین المللی زنان در اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس، معرفی خواهد کرد.

این مقام مسوول، حضور زنان ایرانی در این جشنواره و عرصه های بین المللی را نشانه رشد و توسعه یافتگی دانست و گفت: اجلاس بین المللی زنان، چهره واقعی بانوان کار آفرین و صاحب مهارت در جمهوری اسلامی ایران را به جهان معرفی می کند.

شایان ذکر است اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس، با محوریت شهرداری اصفهان در تاریخ ۱۶ تا ۲۰ مهر ماه با حضور ۵۰ کشور از سرتاسر جهان، در اصفهان برگزار خواهد شد.

اصفهان جشنواره بین المللی جمهوری اسلامی ایران جهان رشد و توسعه زنان شهرداری فنی و حرفه ای کورش وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر