کد خبر: 181621 A

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان تاکید کرد:

جریان گاز با فشار ۲۵۰ و ۶۰ پوند تا درب منازل از یک سو باعثرفاه و آسایش شهروندان و از سویی دیگر عامل نگرانی آنها نسبت به احتمال وقوع انفجار به هنگام نشت گاز و آتش‌سوزی‌های گسترده در زمان حفاری ها و زلزله شده است.

در نخستین نشست هم اندیشی صیانت از شریان های حیاتی شهر، مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با اشاره به اینکه جریان گاز با فشار ۲۵۰ و ۶۰ پوند در زیر شهرها و تا درب منازل از یک سو باعثرفاه و آسایش شهروندان و از سویی دیگر عامل نگرانی آنها نسبت به احتمال وقوع انفجار به هنگام نشت گاز و آتش‌سوزی‌های گسترده در زمان حفاری ها و زلزله می‌باشد گفت: با تشکیل این هم اندیشی با شهرداران ۱۵ گانه اصفهان، معاونت عمرانی شهرداری، مدیریت بحران استان و نماینده فرمانداری استان درصدد برآمدیم این مشکلات را به حداقل ممکن برسانیم.

به گزارش ایلنا از اصفهان؛ سعید مومنی اظهار داشت: با گسترش شبکه‌های خدمات‌رسانی، توجه مسئولین و شرکتهای صاحب شریان‌های حیاتی به ایمن‌سازی شبکه و تأسیسات خود در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله و عوامل انسانی مانند حفاری بسیارضروری به نظر می رسد.

وی با اشاره به اینکه سهم گاز در سبد انرژی مردم بیش از ۶۷درصد می باشد افزود: ارائه این حجم انرژی و خدمات مستلزم همکاری و هماهنگی با سایر دستگاه های خدمات رسان است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان اظهار تصریح کرد: این حق مردم است که از خدمات به نحو ایمن بهره مند شوند.

معاون بهره برداری شرکت گازاستان اصفهان در رابطه با اهمیت شریان های حیاتی شهربیان داشت: این شبکه ها به منزله رگهای اصلی بدن انسان هستندکه کار خون رسانی به قلب و بالعکس را انجام می دهند و همانطور که تغذیه سالم ومطلوب قلب، برای سلامت جسم ضرورت دارد، ایمنی شریانی های خدماتی نیز برای سلامت شهر، حیاتی است.

مهندس آذین کیا خاطر نشان ساخت؛ حفظ و ایمن سازی شریان های گاز به دلیل ماهیت خطر سازی که دارند و از طرفی در شرایط کنونی جایگزین کردن سوخت دوم به سختی امکان پذیرمی باشد، از اهمیت بالایی برخوردارند.

وی افزود: می توان ایستگاه های تقلیل فشار و حفاظت از زنگ و برخی دیگر از تاسیسات مربوطه را را با فنس و دیوار محصور و برای آنها مراقب گمارد اما شبکه های مدفون زیرمینی داخل شهرها و روستا علی رغم شابلون هایی که نصب شده و مسیر خطوط تاحدودی مشخص گردیده همواره در عملیات های مختلف حفاری سایر سازمان های صاحب شریان دچار آسیب وخسارت می شوند.

مهندس آذین کیا ادامه داد: در حال حاضر شرکتهای دارای شریان های حیاتی برای توسعه شبکه های زیرزمینی یا تعمیرات مورد نظر پس از مکاتبه با فرمانداری شهر خود و تشکیل کمسیون حفاری با حضور نمایندگان همه سازمان های زیربط تصمیم گیری و پس از صدور مجوز انجام کار، شروع به عملیات گود برداری و تخریب می کنند و در این کمسیون معمولاً نمایندگان سایر شرکتهای صاحب شریان، جهت اعلام دقیق نقشه شبکه های مدفون خود حضور دارند اما می بینیم که همواره آسیب رسانی به خطوط وجود دارد و این نگرانی کماکان باقی است.

وی افزود: شرکت کنندگان حاضر در این کمسیون یا حساسیت موضوع را جدی نمی گیرند و یا خودشان هم از محل دقیق تاسیسات و سازه های زیرزمینی خود اطلاع کافی ندارند درواقع از " ازبیلت مشخصات؛ عمق، فاصله تا موانع و جهت خطوط "، بطور مشخص اطلاع ندارند.

وی بیان داشت: در حال حاضر بیش از ۳۵هزار کیلومتر شبکه گازرسانی در سطح استان توزیع شده است این شبکه ها با اینکه زیرساخت مهم و استراتژیک استان به شمار می رود

آذین کیا گفت: سال گذشته حدود ۱۳۵ مورد حفاری منجر به حادثه و خسارت تنها در ۴ منطقه گازرسانی شهر اصفهان ایجاد شد که با صرف هزینه زیادی مهار شدند.

آذین کیا با اشاره به موضوع شیرهای گاز پیادرو و همکاری شهرداری در خصوص جمع آوری این زایده ها بالقوه خطر از سطح شهر گفت: در حال حاضر حدود ۳هزار مورد از این شیرها در کوچه و خیابانهای سطح شهر وجود دارد که ما می خواهیم تا قبل از شروع فصول فرد سال جمع آوری و پاک سازی کنیم.

آتش سوزی استان اصفهان انرژی تغذیه خدمات رسانی زلزله سلامت قلب گاز معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر