کد خبر: 181732 A

براساس تفاهم وزارت علوم با مرکزبین‌المللی عبدالسلام:

بر اساس تفاهم صورت گرفته میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام(ICTP)، مرکز همکاری های منطقه ای ایران با این مؤسسه علمی در دانشگاه صنعتی اصفهان تأسیس می شود.

مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام(ICTP) یک مرکز علمی بین‌المللی است که عبدالسلام دانشمند پاکستانی و برنده جایزه نوبل فیزیک، در سال ۱۹۶۴ در ۱۰ کیلومتری شهر تریست ایتالیا تأسیس کرد. این مرکز تحت یک توافق سه جانبه بین دولت ایتالیا، آژانس انرژی اتمی، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) فعالیت می‌کند و بعنوان نهاد درجه یک این سازمان تلقی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، توسعه و ایجاد انگیزه در تحقیق و تحصیل رشته‌های پیشرفته به ویژه درکشورهای در حال توسعه بعنوان هدف اصلی این مرکز و تقویت مطالعات و پژوهش‌های پیشرفته در علوم فیزیک و ریاضی به ویژه با پشتیبانی از کشورهای در حال توسعه، توسعه برنامه های علمی سطح بالا با در نظر داشتن نیازهای کشورهای در حال توسعه و تأمین پایگاهی بین‌المللی برای ارتباطات علمی بین دانشمندان تمام کشورها، پژوهش با بالاترین استانداردهای بین‌المللی و ایجاد محیط مساعد پژوهشی برای تمام جامعه، مأموریت مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام است.

در سفر اردیبهشت ماه سال جاری دکتر فرناندوکوودو رودریگز، رییس این مرکز بین‌المللی، یادداشت تفاهم مشترکی میان وی و دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به امضاء رسید.

بر اساس این یادداشت تفاهم که به مدت پنج سال معتبر خواهد بود، یک مرکز همکاری منطقه ای در دانشگاه صنعتی اصفهان ایجاد خواهد شد تا ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در علوم و فناوری در اختیار کشورهای منطقه قرار گیرد.

افزایش همکاری های دوجانبه به منظور مشارکت دانشجویان و محققان در فعالیت های مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام و افزایش دامنه همکاری ها در سایر حوزه های تخصصی از دیگر بخش های این یادداشت تفاهم است.

گفتنی است: دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، در مقایسه با دیگر دانشگاه های منطقه، از جایگاه بین المللی ویژه ای برخوردار است.

اصفهان انرژی ایران جامعه علوم تحقیقات و فناوری فناوری فیزیک کشورهای در حال توسعه کشورهای منطقه وزارت علوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر