کد خبر: 181822 A

خبرهای تلخ مدیر کل میراثفرهنگی اصفهان از وضعیت آثار تاریخی:

پنج نقطه تاریخی معادل ارگ بم در اصفهان بیش از ۸۰ درصد تخریب شده اند / رایزنی هایی برای دریافت بودجه ای جهت حفظ و نگهداری آثار ثبت شده جهانی از سازمان یونسکو کرده ایم چرا که تاکنون هیچ کمکی از سوی این نهاد بین المللی برای حفظ و نگهداری بناهای جهانی اصفهان نشده است.

مدیر کل میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از بروز شکستگی در زیر پل های تاریخی اصفهان به سبب تداوم خشکی زاینده رود و نشست زمین خبر داد و گفت: مجموعه ای از بناهای دیگر نیز به این علت با تهدید نشست و شکستگی مواجه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، محسن مصلحی اظهارداشت: در استان اصفهان پنج نقطه با ارزش تاریخی معادل ارگ بم وجود دارد که بیش از ۸۰ درصد آنان تخریب شده است.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ اثر تاریخی ثبت شده ملی در شهر اصفهان وجود دارد که ثبت سه اثر این شهر در یونسکو، این شهر را به یک شهر شناخته شده در دنیا تبدیل کرده است بیان داشت: یکی از تهدیدهای جدی بناهای تاریخی آلودگی هوا و بارش باران های اسیدی است که میزان تخریب بناهای تاریخی در اثر باران های اسیدی بسیار بالاست.

وی همچنین به بارگذاری بیش از حد جمعیت در بناهای تاریخی هشدار داد و گفت: برگزاری مراسم در میدان امام(ره) اشکالی ندارد اما باید میزان تحمل بنا نیز سنجیده شود.

وی با بیان اینکه در هر گوشه از میدان نقش جهان که بایستید یک تصویر بی نقص از زیبایی های این میدان مشاهده خواهید کرد، گفت: اما این تمام واقعیت ها نیست.

مصلحی با اشاره به خطر ریزش کاشی های سقف گنبد مسجد امام(ره) افزود: تنها یک دقیقه پرواز هلی کوپتر بر فراز مسجد امام، موجب ریزش کاشی‌های گنبد این مسجد می شود. اکنون سه ترک از ۱۶ ترک(قاچ) گنبد مسجد امام مرمت شده است و دیگر قسمت ها نیز به مرور مرمت خواهد شد.

وی با اشاره به نمایش تصاویر آسیب دیدگی در شورای تامین استان گفت: نمایش این تصاویر باعثتصویب ممنوعیت پروازها در منطقه تاریخی اصفهان شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از انجام رایزنی هایی برای دریافت بودجه ای برای حفظ و نگهداری آثار ثبت شده جهانی از سازمان یونسکو خبر داد. و تاکید کرد: تاکنون هیچ کمکی از سوی این نهاد بین المللی برای حفظ و نگهداری این بناها نشده است.

گفتنی است؛ مجموعه میدان امام، مسجد جامع عتیق و باغ موزه چهلستون آثار ثبت شده اصفهان در فهرست جهانی یونسکو است.

آثار تاریخی استان اصفهان اصفهان بارش باران بودجه زمین صنایع دستی و گردشگری مسجد مسجد جامع یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر