کد خبر: 205228 A

در جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس:

به منظور احیاء و ترویج مراسم آیینی تعزیه، این نمایش مذهبی در اجلاس میراثفرهنگی ناملموس، در محل تالار هنر و پشت میدان امام(ره) برای میهمانان داخلی و خارجی اجراخواهد شد.

دبیر اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس با تأکید بر اشاعه و گسترش نمایش های آیینی ملی و مذهبی گفت: تعزیه، نمایشی آیینی و کهن است که مضمون اصلی آن روایت واقعه عاشورا می باشد که با قدمتی ۳۰۰ ساله و ریشه های چند هزار ساله در تفکرات ایرانی اسلامی مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، مسعود حسین میرزایی به طور کلی هنر‌های آیینی را نمایش‌هایی با مضامین عرفانی و به ویژه تعزیه را نقطه عطف هنر متعهد توصیف و تصریح کرد: دبیر خانه اجلاس و جشنواره در راستای حفظ، احیاء و ترویج این نمایش آیینی ارزشی در نظر دارد در بخش جشنواره در محل تالار هنر و پشت میدان امام(ره) از ۱۶ تا ۲۰ مهر ماه مراسم آیینی تعزیه برگزار کند که میهمانان داخلی و خارجی و همچنین شهروندان می توانند شاهد این اجراها باشند.

وی افزود: تعزیه، هنر نمایش مذهبی در سال ۱۳۸۹ در فهرست جهانی میراثفرهنگی ناملموس جای گرفت و در همه شهرها و روستاهای کشور هر ساله در ایام محرم و مناسبت های خاص به اجرا در می آید و همیشه مورد استقبال مردم می باشد؛ اما در میان نیاز به حمایت بیشتری توسط متولیان این امر احساس می شود.

حسین میرزایی تعزیه را دارای چهار عنصر اصلی شعر و موسیقی، آواز و حرکت ذکر کرد و گفت: تعزیه هنر کهن و آیین گران‌قدری است که دست به دست و سینه به سینه به ما رسیده است و در دنیای امروز اعتبار و اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل باید با حمایت‌های مناسب و به جا از آن در جهت تعمیق افکار و اندیشه‌های بر‌تر ایرانی و اسلامی از آن استفاده کرد.

کلان شهر اصفهان از ۱۶ تا ۲۰ مهرماه، میزبان اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس با محوریت شهرداری خواهد بود.

اصفهان جشنواره بین المللی شعر شهرداری عاشورا کلان شهر محرم موسیقی آیینی تعزیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر