کد خبر: 212554 A

همزمان با اجلاس و جشنواره میراثفرهنگی ناملموس:

درب عصارخانه شاهی اصفهان به مناسبت برگزاری جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس به میزبانی شهر اصفهان به صورت ویژه به روی مهمانان و گردشگران گشوده شد.

عصارخانه شاهی اصفهان به مناسبت برگزاری جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس به میزبانی شهر اصفهان به صورت ویژه بازگشایی و درب آن به روی شهروندان و گردشگران باز شد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، عصارخانه شاهی نه به لحاظ عمرانی بلکه از نظر معرفی و به نمایش درآوردن نحوه کارکرد این بنای کهن در عصاره گیری از دانه‌ها و بازدید ویژه توسط میهمانان داخلی و خارجی بازگشایی شد و از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۷ میزبان علاقه مندان است.

عصارخانه‌‌ همان کارخانه‌های قدیمی روغن کشی است و عصارخانه شاهی اصفهان در دوره صفویه به دستور شاه عباس اول، در بازار مخلص میدان امام(ره) و در زمینی با مساحت ۳۸۰ مترمربع واقع شده است.

با قرارگیری آدمک‌هایی در این عصارخانه، نحوه عصاره گیری و کارکرد این کارخانه‌های قدیمی به عنوان میراثی ناملموس و فرهنگی برای بازدیدکنندگان به نمایش درمی آید.

عصارخانه شاهی اصفهان در سال ۱۳۷۹ توسط شهرداری منطقه سه، از مالک خریداری و سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مرمت و احیای این اثر تاریخی را برعهده گرفت.

به گفته رییس عصارخانه شاهی، این عصارخانه در گذشته یکهزار و ۸۰۰ مترمربع متراژ داشته است اما امروز تنها ۳۸۰ مترمربع برای امروز باقی مانده است.

عصارخانه یکی از زیبا‌ترین صنایع قدیمی است که جزء هنرهای بومی محسوب می‌شود و هم اکنون این مکان زیر نظر سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان اداره می‌شود.

شهر اصفهان از ۱۷ مهرماه امسال به مدت سه روز میزبان اجلاس و جشنواره بین المللی میراثفرهنگی ناملموس است که بیش از ۵۰۰ می‌ه‌مان خارجی از کشورهای مختلف و از پنج قاره جهان در این رویداد مهم فرهنگی حضور دارند.

اصفهان جشنواره بین المللی جهان شهرداری درب مردم میراثفرهنگی شاهی عصارخانه ناملموس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر