کد خبر: 214968 A

واکنش مسئولان نیرو انتظامی در پی حوادثاسید پاشی دراصفهان:

در حال حاضر، دو مصدوم ناشی از اسیدپاشی در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان بستری شده‌اند که یک مورد از آن مربوط به حدود دو هفته پیش، بر روی یک دختر ۲۶ ساله بوده که در حال حاضر از ناحیه هر دو چشم نابینا شده و در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان بستری است. مورد دوم نیز مربوط به یک حادثه اسیدپاشی در شامگاه چهارشنبه ۲۳ مهرماه جاری بود که یک دختر ۲۵ ساله، سوار بر خودروی سمند در خیابان مهرداد، مورد هجوم افرادی موتورسوار قرار گرفت و صورت و دست وی طعمه اسید شد.

از یکماه قبل بود که تراژدی اسید پاشی در اصفهان خبر‌های زیادی را برسر زبان‌ها انداخت، در شهریور ماه بود که اولین حادثه اسید پاشی در اصفهان رخ داد که در پی آن ۲ خانم جوان قربانیان این حادثه بودند، البته به نقل از رئیس مرکز اطلاع رسانی و معاونت اجتماعی نیرو انتظامی استان اصفهان این دو مورد حادثه خطرات جدی به دنبال نداشت و خوشبختانه افراد در بیمارستان هم بستری نشدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، اما در طی دو هفته اخیر یعنی در روز‌های پایانی مهر ماه بود که بار دیگر این تراژدی از سر گرفته شد و دو خانم جوان ۲۵ و ۲۶ ساله مورد اسید پاشی قرارگرفتند که متاسفانه در این دو مورد شدت سوختگی بالا‌تر بود و افراد به بیمارستان سوانح سوختگی منتقل شدند. براساس گفته‌های شاهدان و مصدومین در همه این ۴ مورد حادثه که در اصفهان به وقوع پیوسته است، عاملان و عامل این حادثه موتور سوار بوده‌اند.

در حال حاضردو مصدوم ناشی از اسیدپاشی در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان بستری شده‌اند که یک مورد از آن مربوط به حدود دو هفته پیش، بر روی یک دختر ۲۶ ساله بوده که در حال حاضر از ناحیه هر دو چشم نابینا شده و در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان بستری است.

مورد دوم نیز مربوط به یک حادثه اسیدپاشی در شامگاه چهارشنبه، ۲۳ مهرماه جاری، بود که یک دختر ۲۵ ساله، سوار بر خودروی سمند در خیابان مهرداد، مورد هجوم افرادی موتورسوار قرار گرفت و صورت و دست وی طعمه اسید شد. اما با وقوع این حوداثدر اصفهان بود که جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: ۴ فقره اسیدپاشی در اصفهان گزارش شده است که البته با تلاش پلیس تعدادی از متهمان دستگیر شده‌اند و تحقیقات ادامه دارد.

پرونده اسید پاشی‌های اصفهان در دست نیروهای ویژه پلیس

سردار حسین اشتری، در مورد حادثه اسیدپاشی اصفهان اظهارداشت: در مورد موضوع اسیدپاشی اصفهان ۴ مورد داشته‌ایم که با توجه به اطلاعات اولیه سرنخ‌هایی به دست آمد و با تلاش پلیس اصفهان نیز افرادی دستگیر شده‌اند.

وی گفت: افراد مورد هدف، از گروه یا قشر خاصی نبوده‌اند و افراد متعددی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

وی درپاسخ به این انتقاد که قربانیان بدحجاب بوده‌اند وبه این دلیل به آن‌ها اسیدپاشی شده است، گفت: این چنین نیست و افراد هدف، متفاوت بوده‌اند و شکل و یا مورد خاصی مدنظر نبوده است؛ پلیس نیز در حال بررسی ماجراست.

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان نیز در خصوص اسیدپاشی اخیر که در خیابان توحید اصفهان اتفاق افتاد، اظهار داشت: نیروهای ویژه انتظامی استان اصفهان در حال پیگیری این پرونده و عاملان این حادثه هستند.

سرهنگ حسین حسین‌زاده با تاکید بر اینکه هر یک خبری که در رسانه‌ها در خصوص این حادثه عنوان می‌شود به نوعی تشویش اذهان عمومی است، اظهار داشت: چنانچه فضای رسانه‌ای آرامش را در سطح جامعه ایجاد کند نیروهای انتظامی با توجه به ردپاهایی که از مجرمان این پرونده پیدا کرده است به زودی عاملان را دستگیر خواهد کرد.

اولین قربانی اسید پاشی در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه فردی که در خیابان توحید مورد اسیدپاشی قرار گرفته است و در حال حاضر در بیمارستان امام موسی کاظم(ع) اصفهان بستری است، گفت: این فرد آسیب جدی ندیده و گوش و چشم وی سالم است.

فریدون عابدینی گفت: مصدوم دختری ۲۲ ساله است و پس از بررسی نقاط آسیب دیده مشخص شد که آسیبی به چشم و گوش این بیمار وارد نشده است و نیازی به پیوند عضو ندارد. در روزهای شنبه و یک شنبه این بیمار تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت. قضاوت نهایی در خصوص میزان آسیب وارد شده به این بیمار در طول درمان مشخص می‌شود.

عابدینی با انتقاد از برخی شایعات عنوان شده در خصوص مراجعه ۱۱ نفر مورد اسید پاشی به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان نیز بیان داشت: در طول چند ماه گذشته این اولین فردی است که به دلیل اسیدپاشی به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان مراجعه کرده است.

وقوع جرایم سریالی ریشه در باند‌ها و شبکه‌های سازمان دهی شده دارد

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به اتفاقات اخیر در اصفهان گفت: قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید هر چه سریع‌تر و با صراحت تمام با متخلفان اسیدپاشی به زنان در اصفهان برخورد و آن‌ها را به سزای اعمال خود برسانند. تنها در چنین شرایطی است که امنیت به جامعه باز می‌گردد و شهروندان به آرامش می‌رسند.

محمد علی اسفنانی با محکوم کردن اقدام اسیدپاشان اصفهانی اظهارداشت: در ارتباط با جرم اسیدپاشی نقص قانونی وجود ندارد به طوری‌که از سال‌ها قبل حکمی تحت عنوان «قانون مجازات اسید پاشی» برای این جرم در نظر گرفته شده بود، اما پس از مدتی مسئولان امر تصمیصم گرفتند برای تاثیر گذاری بیشتر و اعمال پیشگری در این خصوص قانون جدیدی با عنوان «قانون تشدید مجازات اسید پاشی» را در مجلس به تصویب برسانند.

وی افزود: مجازات اسید پاشی بسیار سنگین است به طوریکه ممکن است در موارد خاص برای مجرمان قانون اشد مجازات یا اعدام نیز در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه در برخی موارد مجرمان اقدام به انجام جرایم سریالی در مدت زمان اندکی می‌کنند ریشه در باند‌ها و شبکه‌های سازمان دهی شده دارد به طوریکه بسیاری از جرائم مانند تهیه و توزیع مواد مخدر، فساد و فحشا به صورت شبکه‌ای و باندی صورت می‌گیرد.

در همین زمینه نیز یک عضو کمیسیون امنیت ملی نیز با اشاره به اینکه دنباله دار شدن پدیده اسیدپاشی در اصفهان در دراز مدت، اقتصاد اصفهان را به چالش بزرگی کشیده و صنعت توریسم را با رکود جدی روبه رو خواهد کرد، ادامه داد: این موضوع باید از جنبه‌ها و ابعاد متعددی مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد. چرا که ممکن است دست‌های پشت پرده سیاسی از جمله سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه نیز در بروز این پدیده شوم اجتماعی نقش داشته باشند.

عباسعلی منصوری آرانی گفت: برخی سعی دارند این موضوع را به بحثحجاب و عفاف و اشاعه فریضه امر به معروف و نهی از منکر مرتبط بدانند که این دقیقآ شبیه اقداماتی است که داعش در عراق و سوریه به دنبال اجرای آن است و با انجام کارهای خلاف شرع در بروز چهره خشن از اسلام تلاش می‌کند.

وی بیان داشت: دنباله دار شدن پدیده اسیدپاشی در اصفهان در دراز مدت اقتصاد اصفهان را به چالش بزرگی کشیده و صنعت توریسم را با رکود جدی روبه رو خواهد کرد و گردشگران خارجی در سفر به ایران، اصفهان را از لیست گردشگری خود حذف خواهند کرد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا قبل از دستگیری مجرمان نمی‌توان درباره هویت آن‌ها قضاوت کرد اما به طور حتم مجرمان اسید پاش از طریق سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و صهیونیستی یاری می‌شوند.

اسید پاشی مجازات شرعی و دیه دارد

امام جمعه اصفهان نیزاسیدپاشی‌های اخیر در این شهر را محکوم و تصریح کرد: اینگونه کار‌ها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد.

حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر با بیان اینکه این کار پیگرد قانونی، مجازات شرعی و دیه دارد و اگر کسی مرتکب چنین کاری شده، باید پیگیر بودادامه داد: وجود چنین کاری به هر بهانه‌ای محکوم است.

سرهنگ شهر یاری، رئیس مرکز اطلاع رسانی نیرو انتظامی استان اصفهان، نیز با بیان اینکه بزودی فرمانده نیرو انتظامی استان در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد ادامه داد: خبر‌های خوشی ازشناسایی عاملان این موضوع توسط پلیس به زودی به مردم داده خواهد شد.

انتشار اخبار کذب و یا بزرگنمایی اینگونه حوادثدر جامعه و به خصوص فضاهای مجازی، تاثیرات بسیار بدی بر احساس امنیت و آرامش شهروندان دارد و چه بسا افرادی که دست به چنین کارهایی می‌زنند به طور قطع، اهدافی غیرانسانی را دنبال می‌کنند.

گزارش از: زهرا نصیری

اصفهان اقتصاد امر به معروف و نهی از منکر بیمارستان تهیه و توزیع مواد جامعه دیه سوریه عضو کمیسیون امنیت ملی گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر