کد خبر: 219381 A

رییس انجمن صنایع همگن فرش دستباف استان اصفهان خبر داد:

از آنجا که فرش یک کالای لوکس به حساب می آید، در حال حاضر مردم کمتر برای خرید آن هزینه می کنند و این مسئله رکود بازارفرش را به دنبال داشته است.

رییس انجمن صنایع همگن فرش دستباف خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان از کاهش ۳۰ درصدی قیمت فرش دستباف در بعضی شهرهای کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، باقر صیرفیان اظهار کرد: در اصفهان هم فرش دستباف افت قیمت داشته است. اگرچه این کاهش به اندازه سایر شهر‌ها نبوده است.

وی ادامه داد: به دلیل برنامه‌های کاهش تورم دولت، نقدینگی کمتری در دست مردم وجود دارد و از آنجا که فرش یک کالای لوکس به حساب می‌آید، در حال حاضر مردم کمتر برای خرید آن هزینه می‌کنند و این مسئله رکود بازار فرش را به دنبال داشته است.

وی افزود: امسال در نمایشگاه فرش تهران هم کمتر شاهد حضور تاجران بودیم.

صیرفیان تصریح کرد: کاهش قیمت فرش در حالی رخ می‌دهد که مواد اولیه آن گران شده است و حقوق بافنده هم حتی در صورتی که فرش فروش نرود، باید پرداخت شود.

این فعال صنعت فرش اظهار کرد: برای حمایت از این صنعت باید به کارفرما تسهیلات با سود پایین یا بی‌سود و زمان بازپرداخت طولانی اعطا شود.

وی با اعلام اینکه اصفهان به ژاپن و اروپا صادرات فرش دستباف دارد، گفت: تحریم‌ها برای صادرات کالاهای این صنعت مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی بیان کرد: ۸/۱۲ درصد فرش دستباف کشور در استان اصفهان تولید می‌شود.

رییس انجمن صنایع همگن فرش دستباف خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان عنوان کرد: بیشتر مواد اولیه فرش دستباف وارداتی است و کرک از استرالیا و نیوزیلند و ابریشم از چین و قرقیزستان وارد می‌شود.

صیرفیان با بیان اینکه با بیکاری کشاورزان در شرق اصفهان، باعثشده است ارتزاق بسیاری از خانواده‌های آن‌ها از طریق بافندگی تامین شود، گفت: مشکلات به وجود آمده برای فرش دستباف می‌تواند این خانواده‌ها را با مشکل مواجه کند.

استان اصفهان اصفهان حقوق خانواده ژاپن صنعت معدن و تجارت فرش قرقیزستان گرانی مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر