کد خبر: 235661 A

رییس انجمن صنایع سنگ استان اصفهان:

رییس انجمن صنایع همگن سنگ خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: بیشترین صادرات سنگ‌های فرآوری شده از اصفهان به عراق بود که به دلیل ناامنی‌ها در این کشور، این موضوع با مشکل مواجه شد.

رییس انجمن صنایع همگن سنگ خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: بیشترین صادرات سنگ‌های فرآوری شده از اصفهان به عراق بود که به دلیل ناامنی‌ها در این کشور، این موضوع با مشکل مواجه شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، رضا احمدی، با بیان اینکه صنعت سنگ کشور به خصوص در ماه‌های اخیر دچار رکود شده است، اظهارداشت: بیشتر فروش سنگ‌های فرآوری شده به صورت داخلی بود که آن هم به دلیل نبود سرمایه گذاری در ساخت و ساز، در رکود به سر می‌برد.

وی با بیان اینکه تحریم‌های بانکی برگشت پول صادرات را دچارمشکل کرده است، افزود: بنابراین نقدینگی واحدهای سنگبری کاهش داشته و بانک‌ها هم در این شرایط کمکی نمی‌کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح مسکن مهردردولت قبل، گفت: این طرح قرار بود بازارسنگ‌های فرآوری شده را بهبود بخشد اما در آن، برای کاهش هزینه ساخت و ساز از سنگ استفاده نشد.

احمدی با اعلام اینکه بیشتر از۲ هزار سنگبری در استان وجود دارد در حالی که نیاز سنگ استان با ۵۰ واحد سنگبری رفع می‌شود، ادامه داد: بقیه تولیدات این واحد‌ها یا باید صادر شود و یا به استان‌های دیگر ارسال شود که وضعیت سایر استان‌ها هم مانند اصفهان است و درباره صادرات هم که مشکلات بیان شد.

رییس انجمن صنایع همگن سنگ خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان عنوان کرد: شورای شهر و شهرداری هم اعلام کرده‌اند که استفاده از سنگ در نمای ساختمان‌ها و بنا‌ها باید ۵۰ درصد کم شود و این به تولیدات ما ضربه زده است.

احمدی افزود: رقبای خارجی ما در صنعت سنگ از ما پیشی گرفته‌اند که یکی از علت‌های آن مالیات بر ارزش افزوده و مواردی مانند آن است که هزینه‌ها را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد و قدرت رقابت را از ما می‌گیرد.

وی بیان کرد: ۳۰ درصد سنگبری‌های استان اصفهان، با دستگاه‌های سنتی و ۶۰ درصد با دستگاه‌های غیرسنتی به تولید می‌پردازند و تنها ۱۰ درصد واحدهای سنگبری استان تکنولوژی روز دنیا را دارند.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های ساخت داخل که در بعضی واحد‌ها به کار می‌رود ازنظرکیفیت محصولات مطلوب است اما موتورآلات آن اغلب ساخت چین است و انرژی زیادی را صرف می‌کند.

این فعال صنعتی اظهار داشت: مرکزیت سنگ ایران دراصفهان است، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد معادن فعال کشوردراصفهان واقع است و سنگ‌های مرمریت و تراورتن استان اصفهان در دنیا منحصر بفرد است.

احمدی تصریح کرد: امروز کشورهایی مثل چین و ترکیه سنگ ایران را می‌خرند، با فرآوری آن ارزش افزوده ایجاد می‌کنند و به اسم سنگ کشور خودشان به امریکا و اروپا می‌فروشند.

وی با تاکید بر اینکه صنعت سنگ می‌تواند جای نفت را بگیرد و با توجه به بالا بودن قیمت ارز، سودآور باشد، گفت: برای تحقق این امر حمایت دولت و مجلس نیاز است که به نظر می‌رسد باید نشست‌ها و جلساتی برای رسیدگی به آن برگزار شود.

استان اصفهان اصفهان انرژی پول چین صنعت معدن و تجارت عراق مسکن مهر مشکلات نقدینگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر