کد خبر: 241852 A

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان:

سومین همایش ملی اقلیم، ساختمان و بهینه‌سازی مصرف انرژی ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت سال آینده در اصفهان با محورهای اقلیم، انرژی، محیط زیست، انرژی های تجدید پذیر، اقتصاد، فن آوری و فرهنگ برگزارمی‌شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، با اشاره به اینکه متاسفانه در اصفهان هنوز قانون شناسنامه فنی - ملکی و مجریان صلاحیت داراجرا نمی شود اظهار داشت: و قتی ساختمانی ساخته می شود باید این ساختمان مانند سایر کالا ها دارای صلاحیت باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان، علی پزشکی، در گفتگو با ایلنا با اشاره به برگزاری سومین همایش ملی اقلیم، ساختمان و بهینه‌سازی مصرف انرژی که در اصفهان در۲۳ و ۲۴ اردیبهشت سال آینده برگزار میشود ادامه داد: در حال حاضرنحوه مصرف انرژی در ساختمان ها مسبب ۴۰ درصد آلودگی شهرهای بزرگ کشور است.

وی با اشاره به اینکه رعایت الزامات محیط زیست در ساخت و ساز از خط مشی شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان بشمار میرود گفت: نقش آب و انرژی در مسائل اقلیم ساختمان بسیارمهم است که اگر ساختمان ها منطبق بر اقلیم طراحی شوند بسیاری از این موضوعات را در خود خواهد داشت که باید در ساخت به طور جدی توجه ویژه به این موارد داشته باشیم.

پزشکی گفت: در عین حال اینکه همواره ذهن ها هنگام افزایش آلودگی هوای شهرها معطوف به ترافیک خودرویی و صنعت است ولی ساختمان ها ۴۰ ازانرژی را مصرف و به همین میزان هوا را آلوده می کنند.

وی بااشاره به موضوع اهمیت شناسنامه فنی و ملکی و مجریان صلاحیت دار اشاره کرد و گفت: این موضوع در مقررات ملی سال ۸۴ تصویب وابلاغ شد ولی هنوز در اصفهان اجرا نمی شود.

پزشکی با اشاره به اینکه امروز از منابع نفت تنها شش درصد در صنعت تبدیل به کالا می شود و ۹۴ درصد آن سوزانده می شود گفت: باید جلوی هدر رفت انرژی به این شکل گرفته شود. بحران انرژی و بحران آب از مباحثزیست محیطی جهان امروز است، این درحالی است که ۹۱ تا ۹۲ درصد از آب شیرین در ایران صرف کشاورزی می شود.

وی با بیان اینکه حدود ۳۵ درصد منابع آب کشاورزی هدر می رود، گفت: کمتر از هشت درصد نیز صرف شرب و صنعت می شود.

وی اظهار داشت: همایش ملی اقلیم، ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی با رویکرد توسعه پایدار به منظور محقق نمودن الزامات زیست محیطی در تولید ساختمان، کاهش مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی، استفاده از فناوری های نوین برای تولید ساختمان های سبز و متناسب اقلیم در فرایند طراحی و ساخت در اردیبهشت ۹۴ با مشارکت و همکاری گسترده سازمان ها و دستگاه های مرتبط با ساخت و و انرژی و دانشگاه ها برگزار می شود.

پزشکی افزود: این همایش با محورهای مرتبط با مبحثاقلیم، انرژی، محیط زیست، انرژی های تجدید پذیر، اقتصاد، فن آوری و فرهنگ در حوزه ساخت و ساز به عنوان رویدادی علمی و کاربردی، گامی برای رسیدن به اهداف قانون اصلاح الگوی مصرف و همچنین مقررات ملی ساختمان خواهد بود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، بیان داشت: دبیرخانه کارگروه دائمی اقلیم، ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی با شعار " فن آوری های نوین مطابق با اقلیم، کاهش مصرف انرژی، ساختمان سبز و هوشمند و الزامات زیست محیطی در تولید ساختمان از تمام اساتید، کارشناسان و دانشجویان رشته های عرمان، معماری، برق و مکانیک دعوت به ارائه مقاله و تجربیات خود در این همایش می کند.

وی جایگاه مدیریت و اقتصاد انرژی، قانون اصلاح الگوی مصرف و هدفمندی یارانه ها در بهینه سازی مصرف انرژی و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر، نقش معماری در طراحی بهینه ساختمان از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش آلاینده های زیست محیطی، نقش مقررات ملی ساختمان و همندسان طراح و ناظر در بهینه سازی انرژی و تولید ساختمان، نقش تهمیدات شهرسازی در کاهش مصرف انرژی در شهرها و ساختمان ها، بازیافت انرژی، آب و سایر منابع در ساختمان و… را از محورهای مهم این همایش عنوان کرد.

پزشکی تاکید کرد: مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه جشنواره تا ۵ اسفند ماه است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در این دوره از همایش ۱۰۰۰ مقاله به دبیرخانه برگزاری آن ارسال شود، تاکید کرد: ارگان های مختلفی همچون راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، شهرداری اصفهان، وزارت نیرو، شورای جهانی انرژی، سازمان محیط زیست و… ار جمله حامیان برپایی این همایش هستند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، همچنین با اشاره به اینکه نخستین همایش اقلیم، ساختمان و بهینه‌سازی مصرف انرژی اصفهان در سال ۹۰ برگزار شد، یادآور شد: دومین دوره آن به صورت ملی در سال ۹۲ برپا شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طی ۲۱ سال گذشته بحران های انرژی، آب و زیست محیطی مورد بحثجوامع بشری بوده است، افزود: طی سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ دنیا به طور جدیدی مقابله با بحران های اقلیمی را مورد بحثخود قرار داده چرا که سر منشا بحران های زیست محیطی موضوع انرژی است.

وی تصریح کرد: در قدیم با وجودی که نام مهندس نبود اما معماران با نوعی مهندسی خاص ساختمان ها را متناسب با اقلیم طراحی و بنا می کردند.

استان اصفهان اصفهان اقتصاد انرژی برق جهان شهرداری محیط زیست معماری نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر