کد خبر: 247099 A

استاندار اصفهان تأکید کرد:

اصفهان دارای دو روی سکه است که یک‌روی آن مملو از مزیت و پتانسیل در بخش صنعت، گردشگری و کشاورزی است و روی دیگر آن مشکلات و مسائلی است که در طول سنوات گذشته به‌وجود آمده است.

رسول زرگرپور استاندار اصفهان در دیدار محمدرضا صفری، ریاست سازمان نظام دامپزشکی کشور، با ایشان به تشریح وضعیت استان پرداخت و خواستار ارائه‌ی طرح های مطالعاتی در خصوص کاهش مصرف آب در بخش دام و طیور توسط وی شد.

اصفهان دارای دو روی سکه است که یک روی آن مملو از مزیت و پتانسیل در بخش صنعت، گردشگری و کشاورزی است و روی دیگر آن مشکلات و مسائلی است که در طول سنوات گذشته به‌وجود آمده و فقدان مدیریت یکپارچه بر حوزه آبریز زاینده رود، ‌تغییر اقلیم و خشکسالی بر آن دامن زده است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، وی در خصوص منابع و مصارف اظهار داشت: ما باید علاوه بر حفظ منابع موجود، در فکر افزایش منابع و کنترل مصارف نیز باشیم، تا بتوانیم تعادل را برقرار کنیم.

رسول زرگرپور به مواردی همچون کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب در بخش شرب، ایجاد سیستم‌های کاهنده و برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده از روش‌های نوین بدون کاهش محصول در راستای کنترل مصارف آبی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در بخش دام و طیور نیز خواستار ارائه‌ی طرحی جهت کاهش مصرف آب شده‌ایم، تأکید کرد: استان اصفهان در زمینه تولید شیر، مرغ، بوقلمون و گوشت در کشور حائز رتبه‌های برتر است.

مدیر ارشد استان تأکید کرد: باید ضمن حفظ سطح تولیدات دامی و حتی افزایش تولیدات، ‌ در مصرف آب این حوزه مثلا با استفاده از علوفه‌های با نیاز آبی کمتر، صرفه‌جویی شود.

وی تصریح کرد: موضوع آب کاملا جدی است و باید در کلیه‌ی بخش‌های مصرف کننده از جمله بخش دام و طیور، ‌ صرفه‌جویی صورت پذیرد تا تعادل مناسب بین منابع و مصارف ایجاد شود.

زرگرپور یادآور شد: در استان اصفهان راه دیگری به‌جز پذیرفتن مسئله کم آبی و بی‌آبی وجود ندارد و با باور به این مسئله می‌توانیم با آن سازگار شده و به کمک تکنولوژی و دانش مشکلاتمان را برطرف کنیم.

وی بر حرکت به سمت مطالعات و پژوهش‌های بیشتر در خصوص کم‌آبی تأکید کرد و افزود: در بخش دامپروری نیز می‌توان با بکارگیری دانش، ‌ فناوری و نوآوری، صرفه‌جویی و مصرف بهینه را نهادینه کرد.

استاندار اصفهان خواستار شد: دکتر صفری، ریاست سازمان نظام دامپزشکی کشور، به‌عنوان پایلوت نحوه کاهش مصرف آب در صنعت دام و طیور را بررسی کنند و نتیجه طرح‌های مطالعاتی خود را جهت اجرا ارائه دهند.

محمدرضا صفری، رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور، نیز در این دیدار اظهار داشت: خوشبختانه اصفهان در حوزه‌ی صنعت دام و طیور، هم در تولید دانش و تکنولوژی و هم در زمینه تولیدات دامی توسعه و پیشرفت خوبی داشته است.

وی افزود: فعالان صنعت دام‌و‌طیور باید به سمتی حرکت کنند که علاوه بر کاهش مصرف آب، ‌ تولیدات را افزایش داده و تولید سلامت محور را سرلوحه‌ی خود قرار دهند.

صفری با اشاره به اینکه سازمان نظام دامپزشکی، سازمانی غیردولتی تلقی می‌شود، تصریح کرد: امروز باید تولیدات را ساماندهی نمود و با توجه به اهمیت سلامت انسان، ‌تولیدات سلامت محور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اصفهان در تولید شیر کشور رتبه اول را داراست، ‌ حضور ۱۰۹ شرکت از سراسر کشور و کشورهای خارجی در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور و دامپزشکی را فرصت مناسبی برای توسعه‌ی دانش و تکنولوژی در این بخش دانست.

اصفهان بخش کشاورزی سلامت شیر صنعت کشاورزی گردشگری گوشت مشکلات نمایشگاه بین المللی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر