کد خبر: 253197 A

رئیس اداره بازرسی اداره کار استان اصفهان:

روز گذشته سه‌شنبه(۲۸بهمن ماه) حوالی ساعت ۱۱ و ۴۹ دقیقه سقوط یک آسانسور حمل بار ساختمانی در بلوار کشاورز اصفهان، ۸ کشته و یک مجروح برجای گذاشت. که هم اکنون مجروح این حادثه بر اثر شکستکی شدید لگن دربیمارستان الزهرا به سر می برد و ۸ کشته این حادثه نیز در سردخانه هستند.

روز گذشته سه‌شنبه(۲۸بهمن ماه) حوالی ساعت ۱۱ و ۴۹ دقیقه سقوط یک آسانسور حمل بار ساختمانی در بلوار کشاورز اصفهان، ۸ کشته و یک مجروح برجای گذاشت. که هم اکنون مجروح این حادثه بر اثر شکستکی شدید لگن دربیمارستان الزهرا به سر می برد و ۸ کشته این حادثه نیز در سردخانه هستند.

رئیس اداره بازرسی اداره کار استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه پروژه ساخاتمانی بزرگی در خیابان قائمیه(بلوارکشاورز) درحال ساخت است که دارای ۱۶ طبقه و ۱۵۰۰ واحد آپارتمانی است که تعداد زیادی کارگر با وسایل و تجهیزات در آن مشغول به کار هستند، گفت: در این پروژه بین ۱۰ تا ۱۵ " بالابر بار " که اصطلاحا به آن آسانسور نیز می گویند به کارگیری شده است که در اصفهان استفاده از این نوع آسانسور فقط در این پروژه بوده است.

امیر مسعود حاج رستم، تاکید کرد: این نوع بالابر داری یک سبد ۵/۱ در۵/۳ متر است که به یک اینچ وصل است و کمک به بالا رفتن بالابر می‌کند. دیروز به دلیل نقص فنی، سیم بکسل ازقلاب بالابر خارج شده و منجر به حادثه می‌شود.

وی بیان داشت: از مهم‌ترین علل این حادثه آن است که ۹ نفرکارگر بر روی این " بالابربار " سوارشده و ازطبقه ۱۶ که آسانسور در حال پایین آمدن بوده است به دلیل پاره شدن سیم بکسل سقوط کرده و ۸کارگر در دم جان باخته و یک نفرنیز بشدت زخمی می‌شود.

وی ادامه داد: اینکه سقوط کارگران در کدام طبقه بوده است، هنوز مشخص نیست. اما بررسی‌های ما نشان میدهد که سقوط درطبقه ۶ یا ۷ اتفاق افتاده است.

حاج رستمبا اشاره به اینکه حال دیگر کارگران این پروژه خوب است اما ازلحاظ روحی در وضعیت مناسبی نیستند، گفت: حال روحی دیگر کارگران به دلیل مشاهده این صحنه دلخراش خراب است به گونه ای که تاکنون نتوانسته اند اسامی کارگران متوفی را به ما بگویند و مامنتظریم تا خانواده ها و یا کارفرما این اسامی را به‌صورت صحیح در اختیار ما قرار دهد.

رئیس اداره بازرسی اداره کار استان اصفهان، اظهار داشت: باید این نکته را مدنظر قرار داد که کارگران در حین پایین آمدن ازساختمان دچار این حادثه شده اند نه در حین بالا رفتن.

وی افزود: پیگیری‌های کارشناسان اداره کار برای بررسی موضوع ادامه دارد و تاساعات پایانی امروز، اطلاعات تکمیل‌تر در این زمینه ارائه خواهد شد.

وی به این نکته اشاره داشت که هنوز اطلاعات دقیق از سن و نام افراد متوفی در دست نیست. اما میانگین سنی این افراد از ۳۰ تا ۴۰ ساله بوده است.

حاج رستم تاکید کرد: از مهم‌ترین علل بروز این حادثه عدم رعایت نکات ایمنی توسط کارگران بوده است. چرا که اصلا سوار شدن بر این نوع بالابر ممنوع است، همچنین عدم نظارت درست و اصولی سازمان نظام مهندسی بر روی این پروژه، باعثایجاد این حادثه شده است.

وی تاکید کرد: با وقوع این حادثه مدیر کل رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز در این زمینه دستور اکید صادر کرده اند؛ پیگیری این موضوع هرچه سریعتر انجام شده و علت آن مشخص شود.

گفتنی است، هم اکنون در اداره کارو رفاه اجتماعی استان اصفهان جلسه ای برای بررسی زوایای این موضوع برگزار شده است که اخبار تکمیلی این حادثه را در بر خواهد داشت.

گفتگو: زهرانصیری / اصفهان

استان اصفهان اصفهان خانواده رفاه اجتماعی مرگ آسانسور اداره کشته منجر حادثه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر