کد خبر: 390091 A

استاندار اصفهان مطرح کرد:

ایلنا: استاندار اصفهان‌گفت: یک بسته سرمایه‌گذاری خارجی در استان تهیه‌ شده ‌که اولویت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل ریلی و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ آبی تشریح شده است.

به گزارش ایلنا به‌ نقل از اداره‌ کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در دیدار هیات بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا، با بیان ظرفیت‌ها و مزیت‌های این استان در عرصه‌های گوناگون اظهار داشت: اصفهان صنعتی‌ترین و اقتصادی‌ترین استان کشور از نظر توریست، صنعت و کشاورزی است.

وی با بیان ظرفیت‌های اقتصادی استان اصفهان، گفت: 70 درصد فولاد، 50 درصد مصالح ساختمانی، 10 درصد صنایع بزرگ پتروشیمی، هسته‌ای، نظامی و نیروگاه‌ها در استان اصفهان واقع شده است.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در کشاورزی جزء 5 استان اول کشور است، اظهار داشت: اصفهان در تولید شیر و تخم مرغ رتبه نخست و در سایر محصولات رتبه‌های دوم تا چهارم را دارد.

وی افزود: اصفهان در بخش دانشگاهی، اصفهان بعد از پایتخت، دانشگاهی‌ترین استان کشور است و 5 دانشگاه این استان در رنکینگ بین‌المللی جای دارد.

زرگرپور با بیان اینکه اصفهان در زمینه گردشگری قابلیت‌های بسیاری دارد، گفت: پس از توافق هسته‌ای با ورود قابل ملاحظه گردشگران خارجی روبه‌رو بودیم و بیش از 100 هیات سیاسی و اقتصادی بلندپایه و عالی‌رتبه در این مدت به اصفهان سفر کرده‌اند و چندین قرارداد مهم فاینانس و سرمایه‌گذاری مشترک در این مدت منعقد شده است.

وی تصریح کرد: یک بسته سرمایه‌گذاری خارجی در استان تهیه‌ شده که اولویت‌های سرمایه‌گذاری استان در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل ریلی و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ آبی تشریح شده است و می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی قابل ‌توجه باشد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه 2 پروژه ریلی خط آهن اصفهان-‌اهواز که در مرحله‌ شروع عملیات و جذب سرمایه‌گذار است و همچنین قطار سریع‌السیر اصفهان- تهران در دستور کار قرار گرفته است، گفت:‌ 2 پروژه بزرگ آبی سد و سامانه‌ انتقال آب بهشت‌آباد که 3 استان را مرتبط می‌کند و سد تونل سوم کوهرنگ که عمدتا برای تأمین آب شرب است در اولویت اول کشور قرار دارد.

وی اظهار داشت: در کنار این پروژه‌ها ده‌ها پروژه‌ دیگر که می‌تواند برای بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا جذاب باشد در استان برنامه‌ریزی ‌شده است و علاقه‌مند هستیم که در زمینه این پروژه‌ها مذاکره داشته باشیم.

معاون بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا نیز در این دیدار با قدردانی از حسن استقبال مدیریت استان اصفهان اظهار داشت: ایران یکی از 57 عضو و سهام‌دار این بانک است و فعالیت‌ها به‌تازگی آغاز شده ‌و به زودی نیز همکاری‌ها افزایش خواهد یافت.

دنی الکساندر با بیان اینکه در سفر به ایران درباره ثبات، ساختار سیاسی و اولویت‌های ایران از قبیل حمل‌ و نقل و کشاورزی اطلاعات خوبی را برای همکاری دریافت کردیم، گفت: هدف اصلی از تأسیس بانک، تأمین بخش اصلی مالی و زیرساخت هست و با ایران و از جمله اصفهان در این باره و همچنین اولویت‌های زیرساخت‌های ایران همکاری خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های این بانک در مرحله‌ اولیه است، گفت: در زمینه حمل ‌و نقل و ارتباطات بسیار علاقه‌مند به همکاری هستیم و اولین پروژه‌های ما درباره راه و شهرسازی و محیط ‌زیست خواهد بود.

معاون بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا افزود: بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا برای توسعه‌ زیرساخت‌ها در تمام بخش‌ها ایجاد شده است و در مراحل اولیه باید اطلاعات پروژه‌های با ارزش را دریافت و ارزیابی دقیقی از پروژه‌ها داشته باشیم.

وی اظهار داشت: در سفر به ایران و اصفهان تشویق شدم که هرچه سریع‌تر برای شروع مذاکرات سرمایه‌گذاری به ایران و اصفهان بازگردم و در جلسات آینده در رابطه با راه‌های عملی حمایت بانک از پروژه‌های زیربنایی تصمیم‌گیری خواهد شد.

بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB) با هدف تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی و استحکام اقتصاد کشورهای آسیایی به‌منظور رونق بخشیدن به اقتصاد کشورهای مزبور و در نتیجه رشد اقتصادی پایدار تأسیس شده و در حال حاضر 75 درصد سهام و سرمایه‌ این بانک در اختیار 37 کشور داخل منطقه آسیا- پاسیفیک بوده و 25 درصد مابقی به 20 کشور خارج از منطقه تعلق دارد.

اصفهان حمل و نقل سرمایه سرمایه گذاری اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر