کد خبر: 216958 A

فریبرز رییس دانا در گفتگو با ایلنا:

ایلنا: مسلما موفقیت در مذاکرات هسته‌ای موفقیت در WTO را نیز به همراه دارد اما این موضوع به منزله موفقیت در اقتصاد ملی نیست.

رییس دانا گفت: ورود به WTO به معنی موفقیت در اقتصاد ملی نیست.

فریبرز رییس دانا، کار‌شناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این پرسش که آیا ایران در صورت موفقیت در مذاکرات هسته‌ای می‌تواند برای حضور در WTO موفق شود یا خیر؟، اظهار داشت: ایران در حال حاضر هم در WTO عضو هست اما به عنوان ناظر حضور دارد.

وی افزود: مسلما موفقیت در مذاکرات هسته‌ای موفقیت در WTO را نیز به همراه دارد اما این موضوع به منزله موفقیت در اقتصاد ملی نیست.

رییس دانا خاطر نشان کرد: ما در بسیاری از صنایع نظیر خودروسازی و ساخت قطعات، نساجی و غیره قابلیت رقابت با کشورهای دیگر را نداریم و همه قرارداد‌ها هم در بازار جهانی به نفع ما نیست.

این اقتصاد‌دان گفت: هم اکنون نیز قشر متوسط و پایین جامعه از واردات برخی از خودرو‌ها مثل مازاراتی و سایر خودروهای میلیاردی ناراضی‌اند و این موضوع باید مدیریت شده باشد.

وی گفت: در صورتی که ایران بخواهد عضویتی در سازمان تجارت جهانی داشته باشد باید بتواند مشکلاتش را با سایر کشور‌ها مثل عربستان که واردکننده غله است حل کند و طریقه شنا کردن در این دریا را یاد گیرد تا این راه باز شود.

وی با بیان انتقاد از شیوه حضور ایران در در سازمان تجارت جهانی آن را به شناگری تشبیه کرد که بدون دانستن اصول اولیه شنا می خواهد از ارتفاع ۱۰ متری شیرجه بزند. این شناگر زمانی که این کار را انجام می دهد تازه درمی یابد که استخر خالی از آب بوده است.

وی ادامه داد: با این تفاصیل درک نکردن حضور در این قبیل سازمان های بین المللی برای کشورهایی که به سازوکار ان آشنایی ندارند آسیب هایی بیشتر از حضور درآن را به همراه دارد.

 

 

تجارت خارجی فریبرز رییس دانا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر