کد خبر: 258572 A

دبیر انجمن خودرو سازان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا :

خودرویی بر روی دست خودرو سازان نمانده است/در آمریکا برای هر خودروی فرسوده دولت ۴ هزار دلار کمک بلاعوض و وام با بهره‌های ارزان قیمت می‌دهد که در رونق تولیدات این کشور و رفع الودگی شهر‌ها کمک می‌کند.

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: امسال تولید خودرو به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت و با عرضه بیشتر خودرو به بازار اختلاف قیمت بین حاشیه بازار و کارخانه به حداقل خود رسید ودست دلالان کوتاه شد.

وی افزود: البته در این میان استثنائاتی مانند خودروی دنا نیز وجود داشت که متاسفانه به دلیل مشکلات متعدد از جمله بروکراسی شورای رقابت و اینکه ایران خودرو اصرار دارد که این خودرو بدون عیب و نقص به بازار بیاید در نتیجه تولید آن با وسواس ویژه‌ای صورت گرفت و متاسفانه مقداری از تعهدات عقب افتاد.

نعمت بخش با بیان اینکه خودرویی بر روی دست خودرو سازان نمانده گفت: با توجه به اینکه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم خرید وفروش خودرو رونق گرفته و حتی برخی افراد برای تحویل زود‌تر خودرویشان به بنده مراجعه نیز کرده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش تولید خودرو در سال آینده چقدر خواهد بود گفت: پیش بینی می‌شود سال آینده تولید خودرو در بد‌ترین شرایط معادل سال جاری و حداکثر تا ده درصد افزایش پیدا کند اما اگر دولت تمهیدات خاصی در خصوص خروج خودروهای فرسوده بوجود آورد مسلما شرایط بهتر خواهد شد.

وی گفت: در آمریکا برای هر خودروی فرسوده دولت ۴ هزار دلار کمک بلاعوض و وام با بهره‌های ارزان قیمت می‌دهد که در رونق تولیدات این کشور و رفع الودگی شهر‌ها کمک می‌کند.

نعمت بخش افزود: یک خودروی کاربراتوری ۵۰ تا ۶۰ برابر خودروی یورو۴ آلایندگی ایجاد می‌کند که باید خروج ان‌ها از چرخه حمل و نقل فکری اساسی کرد.

وی گفت: در سال ۹۳ رشد اقتصادی ۴ درصد بوده که حدود 1.2 درصد آن مربوط به صنعت خودرو سازی است زیرا این صنعت ۲۰ درصد از ارزش افزوده کل صنعت را به خود اختصاص داده و درصورتیکه در سال آینده فاکتورهای مختلفی نظیر افزایش قیمت نفت و توافق با ۵+ ۱ بوجود آید مسلما مدیران خودروسازی برای رونق این صنعت برنامه‌های بهتری خواهند داشت.

ایران ایران خودرو حمل و نقل خودرو خودروسازان دلار دولت رقابت روزهای پایانی سال مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر