کد خبر: 258765 A

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق خبر داد:

ایلنا: دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق و سوریه از تشکیل کمیته مشترک در زمینه رفع مشکل قراردادها و مناقصه‌های شرکت‌های ایرانی حاضر در عراق خبر داد.

به‌گزارش ایلنا، "رستم قاسمی" در همایش حضور شرکت‌های فعال صنعت آب و برق در بازار عراق که در محل ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، با بیان اینکه با ائتلاف انجام‌شده، دولت عراق از حمایت تمام اقشار این کشور برخوردار است، اظهار داشت: عراق از نظر امنیتی در چند سال گذشته با مشکل امنیتی جدی مواجه بوده که آخرین آن داعش بوده است، اما خوش‌بختانه امروز صحنه امنیتی عراق تغییر کرده و بخش‌های بزرگی از عراق از تسلط داعش آزاد شده است.

وی ادامه داد: عمده مراکز اقتصادی و نفتی عراق در دست داعش نبود؛ اما ورودی آب کشور عراق تحت تسلط این گروه قرار داشته است که با آزادسازی مناطق شمالی در روزهای آینده، بخش عمده این کشور جزو مناطق امن خواهند شد.

قاسمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بخش عمده تاسیسات و زیرساخت‌های عراق به‌کلی از بین رفته است، ادامه داد: اعتبار موردنیاز برای بازسازی این کشور حدود 400 تا 500 میلیارد دلار برآورد می‌شود و زیرساخت‌های آب و برق از طرح‌های مهم توسعه و بازسازی عراق است.

وی با اشاره به بودجه 100 میلیارد دلاری عراق برای سال 2015، گفت: اتفاق مهمی که در عراق خواهد افتاد این است که تا سه سال آینده ظرفیت تولید نفت این کشور دوبرابر خواهد شد و با بالا رفتن درآمدهای نفتی، بازار مناسبی برای اجرای طرح‌های عمرانی در این کشور فراهم خواهد شد.

قاسمی ادامه داد: هم‌اکنون افزون‌بر 90 درصد صادرات فنی و مهندسی کشور به عراق انجام می‌شود و بانک مرکزی نیز زمینه لازم برای حضور جدی شرکت‌ها و حل مشکل ضمانت‌نامه‌ها را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در بغداد که در بهمن‌ماه برگزار شد، اظهار داشت: این نمایشگاه که با حضور معاون اول رییس‌جمهوری و شمار زیادی از شرکت‌های اقتصادی و صنعتی ایران برگزار شد، یک مانور سیاسی مناسب برای برای نشان دادن امنیت این کشور بود که از نظر دیپلماسی نیز حرکت ارزشمندی بود.

مشاور معاون اول رییس‌جمهوری ادامه داد: هم‌اکنون در اقلیم کردستان نیز با مسئولان این منطقه نشست‌هایی برای حل مشکل شرکت‌های ایرانی انجام داده‌ایم که مقرر شده است طی یک ماه آینده با تهیه وندور لیست، صادرات کالاهای ایرانی به اقلیم افزایش یابد.

قاسمی از تشکیل کمیته مشترک در زمینه قراردادها و مناقصه‌های شرکت‌های ایرانی در عراق خبر داد و گفت: در این کمیته سه نفر از ایران و سه نفر از عراق حضور دارند و از هفته آینده فعالیت خود را برای حل اختلاف و برطرف کردن مشکلات آغاز خواهند کرد.

وی تصریح کرد: باوجود مشکلات موجود در عراق، باید تلاش خود را برای حضور در بازار این کشور جدی‌تر کنیم و دولت نیز عزم جدی برای حمایت از حضور بخش خصوصی در بازار عراق دارد.

قاسمی با اشاره به برنامه دولت برای تقویت بازار سوریه، گفت: در این کشور یک بازار 20 میلیون نفری مناسب وجود دارد که هم‌اکنون نیز صادرات کالاهای اساسی به این کشور در دست انجام است.

ایران ایران و عراق بودجه جمهوری اسلامی ایران دولت سوریه عراق مشکلات مناقصه داعش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر