کد خبر: 258806 A

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی خبرداد،

ایلنا: مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: توزیع اسکناس نو در تهران و شهرستان‌ها از شنبه هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش ایلنا، بهزاد قیاسوند با بیان اینکه ترکیب اسکناس‌های نو برای روزهای پایانی سال ۵۰۰ تا ۱۰۰ هزار ریال خواهد بود، گفت: حدود ۶ هزار میلیارد ریال اسکناس نو در تهران و بین ۸ تا ۹ هزار میلیارد ریال اسکناس نو در شهرستان‌ها توزیع خواهد شد. 

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: این اسکناس ها در شعب منتخب بانک های ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد و پست بانک توزیع می شود.

وی تصریح کرد: تعداد شعب توزیع کننده اسکناس نو از ۵۰ شعبه سال گذشته به ۶۰ شعبه افزایش یافته است که اسامی آن‌ها از طریق سایت بانک مرکزی و بانک‌ها در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

قیاسوند تصریح کرد: در شهرستان‌ها از طریق ناظران پولی اسکناس‌ها در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد و بهتر است نظارت‌ها در این بخش افزایش یافته و در حد معقولی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه این بانک در مورد تامین اسکناس و نقدخواهی مردم وظیفه دائمی را برعهده دارد، اظهار داشت: کل اسکناس و ایران چک در جریان هشت میلیارد برگ است و سرانه اسکناس نیز حدود ۷۰ برگ است.

قیاسوند ادامه داد: در میان اسکناس‌ها و ایران چک، اسکناس دو هزار تومانی بالا‌ترین ترکیب را دارد ضمن آنکه ایران چک ۵۰ هزار تومانی و اسکناس ۱۰ هزار تومانی بالا‌ترین موارد را به خود اختصاص داده‌اند.

وی اظهار داشت: بالا‌ترین درصد مبلغ در بخش مسکوک را سکه دو هزار ریالی با ۳۳ تا ۳۴ درصد است و  ۷۰۰ میلیارد ریال مسکوک به جریان مبادلات اضافه شد ضمن آنکه برای افزایش مسکوک در اختیار مردم از طریق فروشگاه‌های بزرگ، آزادراه‌ها و تاکسیرانی اقداماتی انجام شده است.

 

اقتصاد ایران بانک مرکزی چک روزهای پایانی سال ملت توزیع بانک نو اسکناس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر