کد خبر: 259553 A

دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته گفت: مهمترین جنبه مثبت توافق هسته روی نفت فراهم شدن امکان فروش بیشتر است و جنبه منفی افزایش درآمدهای دولت نیز این است که دولت از بخش خصوصی روی می‌گرداند.

حمیدرضا صالحی دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته و نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص تاثیر توافق هسته‌ای روی قیمت نفت گفت: تنها تغییر و تحول توافق هسته‌ای این است که امکان فروش نفت برای کشورمان بیشتر فراهم می‌شود یعنی اگر امروز 1.3  میلیون بشکه در روز می‌فروشیم این میزان افزایش می‌یاید و در نتیجه درآمدهای کشور بالا می‌رود که امتیازی برای دولت است که می‌تواند پروژه‌هایش را پیش ببرد.

وی در ادامه به جنبه‌های منفی افزایش درآمدهای دولت اشاره و تصریح کرد: نکته منفی اینکه زمانی که درآمد دولت بالا می‌رود نگاهش به بخش خصوصی کاهش می‌یابد.

صالحی تاکید کرد: با افزایش درآمد، دولت نباید دیگر مثل گذشته عمل کند و بدنبال توزیع درآمدهای نفتی باشد بلکه باید به سمت اقتصاد آزاد برویم تا بتوانیم از سرمایه‌های انسانی خودمان به تولید ثروت و کار و اشتغال بپردازیم و درآمدهای نفت را هم به سمت سرمایه گذاری برده تا بتوانیم از درآمدش استفاده کنیم نه اینکه از اصل سرمایه بخوریم.

وی در ادامه به دلایل کاهش قیمت نفت پرداخت و توضیح داد: تغییرات قیمت نفت بیشتر بدلیل سرمایه گذاری امریکا روی معادن شیل اویل بود که باعث شد کشورهای تولید کننده نفت مثل عربستان هم با کم نکردن ظرفیت تولید درصدد اثبات این بر آیند که ما هنوز جا داریم قیمت نفت را پایین بیاوریم و سرمایه گذاری روی شیل اویل درست نبوده است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران خاطرنشان کرد: کاهش قیمت نفت دورانی است که باید تحمل شود تا سرمایه گذارانی که روی شیل اویل سرمایه گذاری کردند سرمایه‌شان برگردد و بعد با این هماهنگی که در کشورهای تولید کننده ایجاد شد قیمت نفت بالا رود.

وی یادآور شد: در هر صورت قیمت نفت تا حدی بالا خواهد رفت ولی تصور می‌شود طی ۵ سال آینده تا بیش از ۷۰ دلار بالا نرود.

انرژی بخش خصوصی ثروت دلار دولت سرمایه سرمایه گذاری قیمت نفت نفت هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر