کد خبر: 259703 A

مدیرکل دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران خبر داد:

ایلنا: مدیرکل دفتر مطالعه‌های پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران از اجرای طرح مطالعه شناسایی چشمه‌های بزرگ آب شیرین در سواحل خلیج فارس و دریای عمان خبر داد.

به گزارش ایلنا، رضا راعی‌عزآبادی، با بیان اینکه این طرح هم‌اکنون به معاونت آب و آبفای وزارت نیرو ارجاع شده است، اظهار داشت: در این سواحل شواهدی وجود دارد که چشمه‌هایی در زیر ساحل و در کنار دریا، آب شیرین وارد خلیج فارس و دریای عمان شده و این آب شیرین با کیفیت بالا وارد دریا شده و شور می‌شود.

 

وی افزود: مطالعه‌های اولیه این پروژه در زمان حاضر انجام شده است و با تایید وزارت نیرو وارد مرحله مطالعه و اجرا می‌شود.

راعی با اشاره به اسناد و مدارک مربوط به این چشمه‌های آب شیرین، گفت: در سال 1371 گزارش اولیه در دفتر مطالعه‌های پایه منابع آب کشور در زمینه وجود این چشمه‌ها در خلیج‌فارس ارایه شد و طبق مطالعه تاریخی و مصاحبه‌هایی که در این سواحل انجام شده است، مردم منطقه گفته‌اند که پدران‌شان در هنگام غواصی به این چشمه‌ها برخورد کرده بودند.

وی ادامه داد: طبق اعلام آنان، سرعت خروج آب شیرین در برخی چشمه‌ها چنان بوده که مسیر غواصان را عوض می‌کرده و یا دهانه خروجی برخی از آنها چند متر بوده است و با توجه به این مطالعه‌های تاریخی، اسناد موجود و مطالعه فنی اولیه این طرح در دستورکار قرار گرفته است.

راعی درباره جزئیات این مطالعه گفت: در این مطالعه‌ها قرار است میزان خروجی آب و آب‌دهی این چشمه‌ها اندازه‌گیری و برنامه لازم برای بهره‌برداری از این آب‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: پایلوت این طرح از استان بوشهر آغاز می‌شود و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان نیز برای اجرای طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.

استان بوشهر ایران خلیج فارس سیستان و بلوچستان عمان مصاحبه وزارت نیرو آب هرمزگان چشمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر