کد خبر: 259754 A

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خبر داد:

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ورودی سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 16 درصد درمقایسه با سال آبی گذشته کاهش یافته است.

به‌گزارش ایلنا، محمد حاج‌رسولی‌ها با اشاره به پراکنش بارندگی در حوضه‌های مختلف آبریز کشور، اظهار داشت: با توجه به بارش‌های اخیر، اختلاف بارش در فلات مرکزی اندکی جبران شده است اما با این حال، حجم بارش‌ها در این حوضه 27 درصد درمقایسه با درازمدت کاهش نشان می‌دهد و در حوضه‌های خزر، ارومیه و سرخس حجم بارش‌ها درمقایسه با متوسط درازمدت به‌ترتیب 26، 18 و 16 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حوضه‌ خلیج فارس و دریای عمان نیز حجم بارش‌ها 45 درصد درمقایسه با متوسط درازمدت کاهش یافته است و درمجموع، میزان بارش‌ها در کل کشور در قیاس با متوسط درازمدت حدود 23 درصد کاهش نشان می‌دهد.

حاج‌رسولی‌ها میزان بارش‌های کشور در هفته گذشته را به‌طور متوسط یک میلی‌متر عنوان کرد و افزود: به لحاظ استانی، حجم بارندگی‌ها در استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی و اردبیل که در حوضه دریاچه ارومیه قرار دارند، درمقایسه با متوسط درازمدت از شرایط بهتری برخوردار است اما بارش‌ها در استان بوشهر 51 درصد، تهران 18 درصد، کهگیلویه و بویراحمد 53 درصد و خوزستان 53 درصد کاهش یافته است که وضعیت خوزستان به‌شدت در سدهای این استان تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: ورودی سدهای کشور تاکنون حدود 9 میلیارد و 980 میلیون مترمکعب بوده که 16 درصد درمقایسه با سال گذشته کاهش یافته است؛ حجم کنونی آب موجود در سدهای کشور نیز 20 میلیارد و 340 میلیون مترمکعب است.

حاج‌رسولی‌ها سپس حجم آب خروجی از سدهای کشور را از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حدود 10 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و ادامه داد: در زمان حاضر، ورودی سدهای خوزستان حدود پنج میلیارد و 141 میلیون مترمکعب است که درمقایسه با سال گذشته 21 درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به وضعیت سد زاینده‌رود، گفت: مخزن سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 290 میلیون ورودی داشته که درمقایسه با سال گذشته اندکی بهتر است.

استان بوشهر ایران خلیج فارس دریاچه ارومیه عمان کهگیلویه و بویراحمد سدهای اردبیل ورودی درمقایسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر