کد خبر: 263803 A

مسوول دفتر تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با ایلنا:

ایلنا: تا سال گذشته بر‌ترین محصولات صادراتی به این کشور سیمان، سرامیک و کاشی بود که امسال ترکیب آن کمی متفاوت تر شده و به مواد غذایی و محصولات معدنی تغییر یافته است.

مجید قربانی فراز ، در گفتگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه عراق اولین شریک تجاری ما محسوب می شود اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار تجارت خارجی با عراق در سال ۹۳ رقمی به ارزش پنج میلیارد و هفتصد و سی و هفت میلیون دلار و میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز تا پانزدهم اسفندماه ۴۰۰ میلیون دلار بوده است همچنین میزان واردات از کشور عراق در این مدت حدود ۵۹ میلیون دلار برآورد می‌شود که بیشتر در بخش آهن قراضه و سایر محصولات فلزی بوده است.

وی افزود: به لحاظ ترکیب کالاهای صادراتی در درجه اول مواد غذایی و خوراکی و پس از آن مواد معدنی و مصالح ساختمانی قرار دارند.

قربانی فراز خاطر نشان کرد: تا سال گذشته بر‌ترین محصولات صادراتی به این کشور سیمان، سرامیک و کاشی بود که امسال ترکیب آن کمی متفاوت تر شده و به مواد غذایی و محصولات معدنی تغییر کرده است.

مسوول تجاری دفتر عراق در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در تفاهمی که با عراق در مهرماه ۹۳ انجام شد مقرر گردید که میزان تجارت خارجی با این کشور افزایش یابد.

وی در خصوص بیانیه سوئیس که تا تیرماه نهایی خواهد شد نیز افزود: مسلماً تجارت خارجی با عراق روان‌تر از پیش خواهد شد و بازرگانان ما نیز هوشمندانه به دنبال فرصت‌های تجاری در داخل و خارج از کشور هستند که  پس از گشایش‌های بانکی مسلماً تجارت با ۵ قاره تسهیل‌تر از قبل خواهد شد.

قربانی فراز تصریح کرد: پیش‌بینی می شود میزان تجارت خارجی با عراق در سال جاری افزایش یابد این در حالی است که سال ۹۳ تجارت با این کشور حدود ۲۰درصد کاهش یافت که البته بیشتر به دلیل ناامنی‌ها ازسوی داعش بود.

گفتنی است ؛ در سال ۹۲ میزان صادرات به عراق ۵میلیارد و نهصد و پنجاه میلیون دلار بوده که در سال ۹۳ این میزان به ۵ میلیارد و هفتصدو سی و هفت میلیون دلار کاسته شده است.

ایران تجارت دلار سیمان عراق مواد غذایی واردات داعش ترکیب صادراتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر