کد خبر: 263811 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران:

ایلنا: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به میزان بارندگی‌های صورت گرفته در استان تهران از شرایط فوق بحرانی خشکسالی به وضعیت بحرانی بازگشته‌ایم.

به گزارش ایلنا، خسرو ارتقایی با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۳) تاکنون افزون بر ۲۲۶ میلیمتر بارندگی در سطح استان تهران ثبت شده است که در مقایسه با متوسط دوره بلندمدت ۴۷ ساله افزون بر ۱۰ درصد کاهش بارش را شاهد هستیم. متوسط بارندگی بلندمدت بالغ بر ۲۵۰ میلیمتر است که در حال حاضر ۲۲۶ میلیم‌تر بارش ثبت شده است.

ارتقایی تصریح کرد: این میزان بارش نسبت به سال گذشته مقداری بهتر شده اما رواناب‌ها مشابه سال گذشته است. در حال حاضر در سدهای پنجگانه ۴۲۲ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است. همچنین آب ذخیره شده در سدهای امیرکبیر ۷۱، لتیان ۴۴، لار ۱۹، طالقان ۱۶۸ و ماملو ۱۲۰ میلیون مترمکعب است.

وی یادآور شد: در شرایط نرمال در سدهای تهران باید بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره آبی وجود داشته باشد که در حال حاضر بیش از ۲۸۰ میلیون مترمکعب کمبود ذخایر آبی در سدهای استان تهران مشاهده می‌شود که این کاهش‌ها به دلیل خشکسالی‌های پی در پی در استان تهران و استفاده از ذخایر آبی سد‌ها در طول سال اتفاق افتاده است.

ارتقایی اضافه کرد: بالغ بر ۱۵۰ میلیون مترمکعب حجم مرده سدهای زیرپوشش است و همواره باید این عدد از حجم ذخایر آبی کسر شود و آنچه قابل استفاده است را مورد نظر قرار داد. پس مقدار مفید آب ذخیره شده در سدهای پنج گانه استان تهران، در حدود ۲۷۰ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه همچنان در سدهای شرقی استان تهران به ویژه سدهای لار و لتیان ذخایر آبی اندکی وجود دارد، اظهار کرد: حجم آب ذخیره شده در سد لار که اکنون ۱۹ میلیون مترمکعب است در مقایسه با متوسط آورد آب این سد که تا ۴۵۰ میلیون مترمکعب نیز می‌رسد، رقم بسیار ناچیزی است.

ارتقایی سپس با اشاره به ذخایر برفی استان تهران، گفت: اکنون پوشش برفی در استان در مقایسه با شرایط نرمال بیش از ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. باید دقت شود که میزان ورودی آب به مخزن سدهای زیرپوشش، وابستگی مستقیمی به میزان پوشش برفی در حوضه‌های آبریز سد‌ها دارد که متاسفانه در این زمینه با کاهش روبرو هستیم، اما امیدواریم با ورودی‌هایی که در ابتدای سال ۹۴ اتفاق افتاده، شرایط بد‌تر از گذشته نشود.

وی همچنین ادامه داد: از سوی دیگر رواناب‌ها که تا پیش از سال جدید پنج درصد کاهش داشت با بارش‌های خوب صورت گرفته این کسری تاحدودی جبران شده است و میزان رواناب‌ها اکنون در حد سال گذشته است.

ارتقایی در ادامه تصریح کرد: طبیعی است که باوجود بارندگی‌های خوبی که در روزهای پایانی سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴ ثبت شده است، از شرایط فوق بحرانی به شرایط بحرانی بازگشتیم. به این معنی که همچنان کمبود منابع آب وجود دارد و بنابراین تقاضا داریم تا مردم عزیز و شهروندان تهرانی جهت مدیریت مصرف بهینه آب همکاری خود را ادامه دهند.

وی با تاکید بر اینکه ما ناگزیر هستیم تا حداقل ۲۰ درصد کاهش مصرف آب را در شبکه‌های آب شهری دنبال نماییم، گفت: امروز نیز استاندار تهران در نشستی تاکید داشتند تا دستگاه‌های دولتی استان به میزان ۲۰ درصد کاهش مصرف آب را در دستور کار خود قرار دهند.

ارتقایی در پایان با استقبال از این رویکرد دولت، خاطر نشان کرد: باید از بدنه دولت آغاز کنیم و تلاش کنیم تا مصارف مجموعه‌های دولتی را کاهش دهیم. کاهش ۲۰ درصدی آب رقم قابل توجهی است ضمن اینکه این کار به معنی این است که دولت از خود و زیرمجموعه‌های خود برای کاهش مصرف آغاز می‌کند و این قدم بسیار مثبتی خواهد بود.

استان تهران پوشش خشکسالی دولت روزهای پایانی سال تهران شرایط آب سدهای بحرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر