کد خبر: 268807 A

ایلنا گزارش می‌دهد:

ایلنا: بحث و تبادل نظر درباره فاز یک و دو میدان نفتی مشترک یادآوران از موارد مطرح در دیدار وزیر نفت و رئیس شرکت چینی سینوپک بود که هر دو مقام حل سریع مسایل باقی‌مانده درباره این طرحها را خواستار شده بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، میدان یادآوران، از میدان‌های نفتی ایران است که در استان خوزستان در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی شهر اهواز و شمال خرمشهر، واقع شده است. ابعاد میدان ۱۵ در ۴۵ کیلومتر است. طبق برآوردهای جدید حجم نفت درجای این میدان نفتی 34 میلیارد بشکه است و هم اکنون روزانه 54 هزار بشکه نفت تولید می کند.

این میدان در مجاورت میدان سنباد که یکی از میدان‌های نفتی عراق است قرار دارد. از این میدان دو نوع نفت سنگین و نفت سبک به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می‌شود.

میدان یادآوران از ترکیب دو میدان تاقدیس حسینیه و کوشک تشکیل که تاقدیس حسینیه در ناحیه دزفول شمالی در مجاورت و به موازات خط مرزی و مشترک بین ایران و عراق و چاه حسینیه به فاصله ۲۱ کیلومتری شمال غربی چاه دارخوین و حدود ۵/۳۴ کیلومتری شمال غرب چاه خرمشهر  و حدود ۳۰ کیلومتری جنوب چاه کوشک واقع شده‌است. تاقدیس کوشک در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غرب ساختمان جفیر و ۲۲ کیلومتری جنوب شرق ساختمان آزادگان و ۸۰ کیلومتری جنوب غرب اهواز نزدیک مرز ایران و عراق قرار دارد. امتداد آن شمال غرب – جنوب شرقی است. 

طرح توسعه این میدان توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) و شرکت نفتی sinopece چین در حال انجام است و طی پیش بینی های انجام شده در سال 1404 به 247 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

زمانی که توسعه فاز اول میدان مشترک نفتی یادآوران با هدف تولید روزانه 85 هزار بشکه نفت خام در سال 1387 به شرکت چینی سینوپک در قالب قرارداد بیع متقابل واگذار شد، این شرکت چینی کار خود را از مرداد ماه همان سال آغاز کرد به طوری که به گفته سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تا دردی ماه سال گذشته حدود 95 درصد پیشرفت داشته که با تداوم همین روال تا کنون باید تولید 85 هزار بشکه محقق شده باشد.

سرپرست طرح توسعه این میدان دی ماه سال 93 از پیشرفت 100 درصدی حفاری 55 حلقه چاه خبر داده و گفته بود که با این وضع و سرعت حفاری در ابتدای سال جاری به تولید نهایی مرحله نخست دست خواهیم یافت.

وی همچنین گفته بود: در فاز سوم توسعه این طرح نیز مجموع تولید روزانه 300 هزار بشکه مدنظر است.

تا دی ماه سال 93 بالغ بر 26 میلیون بشکه نفت تولید شده است و عملیات حفاری نیز از 200 هزار متر در نیمه اول سال 93 گذشته است.

در مجموع 450 کیلومتر خط لوله جریانی ساخته شد ، ضمن اینکه مراحل پیشرفت ساخت کارخانه بهره برداری نیز از مرز 80 درصد عبور کرده و پیشرفت پکیج احداث خطوط لوله صادارتی به منظور انتقال نفت  96 درصد و متراژ آن 165 کیلومتر است.

گفته می شود که طرح تولید نهایی فاز یک طرح توسعه میدان یادآوران با ظرفیت 85 هزار بشکه در روز در اردیبهشت ماه تحقق خواهد یافت.

همچنین با اجرای مرحله نخست فاز دوم افزایش تولید از این میدان از 85 به 135 هزار بشکه و در مرحله نهایی این فاز از 135 هزار به 180 هزار بشکه خواهد رسید.

کارخانه بهر‌ه‌برداری این میدان با ظرفیت 135 هزار بشکه طراحی شده  که حجم فاز اول آن 85 هزار بشکه است؛ این کارخانه دارای سه ترین است که دو ترین آن با ظرفیت 90 هزار بشکه برای نفت سبک و یک ترین با ظرفیت 45هزار بشکه برای نفت سنگین است. فاز اول کارخانه تاکنون 80 درصد پیشرفت داشته اما علی‌رغم رسیدن طرح به مراحل انتهایی، شرکت چینی سینوپک در تکمیل این طرح حدود 18 ماه تأخیر داشته است طبق قرارداد توسعه فاز اول میدان مشترک یادآوران با هدف تولید روزانه 85 هزار بشکه نفت باید طی مدت 48 ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد عملیاتی می‌شد البته این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به 59 ماه نیز بود اما هم اکنون پیمانکار چینی هفتاد و هفتمین ماه حضور خود را در این میدان سپری می‌کند.یکی از علل تأخیر در اجرای طرح توسعه این میدان تأمین کالاهای مورد نیاز اعلام شده است.

البته یادآور می شود؛ با وجود تاخیر ایران در برداشت از این میدان طبق آنچه پیش بینی کرده بود طرف عراقی حفاری چاه‌های خود را آغاز کرده و تاکنون برداشتی از این میدان نداشته است.

بر اساس این گزارش؛ بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان طی هفته گذشته با رییس شرکت سینوپک چین دیدار و گفتگو کرد و بحث و تبادل نظر درباره فاز یک و دو میدان نفتی مشترک یادآوران از موارد مطرح در این دیدار بود که هر دو مقام حل سریع مسایل باقی‌مانده درباره این طرحها را خواستار شده بودند.

گزارش از زهرا قلی پور

ایران ایران و عراق عراق نفت اهواز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر