کد خبر: 270845 A

ایلنا: در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که با کاهش تقاضا برای مرغ، قیمت این محصول رو به نزول است .

اغلب بر این باورند که ذخیره سازی مرغ و همچنین صادرات این محصول,موجب کاهش نوسانات قیمت آن خواهد شد به همین خاطر شرکت پشتیبانی امور دام در زمان مازاد عرضه مرغ اقدام به ذخیره سازی مرغ منجمد می کند و در زمان مازاد تقاضا به خصوص در ایام خاصی از سال مانند ایام عید,محرم و ماه رمضان اقدام به آزادسازی مرغ می کند تا از افزایش قیمت ناگهانی این محصول اساسی در سبد مصرفی خانوار جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا,از ابتدای بهمن ماه سال گذشته 150 هزار تن گوشت مرغ به منظور تنظیم بازار این محصول خریداری و ذخیره سازی شده است که متناسب با نیاز در بازار به قیمت 5500 تومان عرضه شده است؛اما آنچه واضح و روشن است نگرانی از بابت افزایش قیمت مرغ در ماه پایانی سال گذشته تا 10 هزار تومان بود که پس از عرضه 30 هزار تنی مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام,قیمت ها "اندکی" کاهش یافت.

همچنین در هفته های اخیر,پس از کاهش قیمت مرغ زنده تا 4هزارتومان شرکت پشتیبانی امور دام به منظور حمایت از تولیدکننده وارد بازار شده و ذخیره سازی این محصول را آغازکرده است.

بر اساس این گزارش,اغلب مصرف کنندگان در کشور هنوز با پروسه تولید مرغ منجمد آشنایی ندارند و شاید یکی از دلایل کم بودن تقاضا برای این محصول نسبت به مرغ گرم عدم اطلاع رسانی در این زمینه باشد؛در صورتی که پروسه تولید مرغ منجمد و رساندن این محصول به دمای 18- به خودی خود موجب کاهش باکتری ها و کاهش بیماری در مرغ مصرفی باشد؛امری که برای مرغ گرم,در یخچال خانه ها با دمای متوسط 4-  کمتر امکان پذیر است.

از بارزترین تفاوت مرغ منجمد با مرغ گرم این است که تنها مرغی کشتار شده و منجمد می شود که گواهی عدم استفاده از آنتی بیوتیک تا یک هفته قبل از کشتار را داشته باشد.

مدیر کل تامین دام و فرآورده های محصولات دامی شرکت پشتیبانی امور دام در خصوص پروسه منجمد سازی مرغ می گوید:" کشتار در کشتارگاه های مرغ از ساعات پایانی روز آغاز و تا طلوع آفتاب ادامه دارد,بعد از شوکی که به مرغ دست می دهد 30 ثانیه فرصت است تا عمل کشتار انجام شود,پس از آن مرغ وارد خط خون گیری می شود و حداقل تا1.5دقیقه این اقدام زمانبر است پس از خون گیری مرغ وارد حوضچه های آب گرم شده,1 تا 2 دقیقه در این حوضچه ها که دمای آن  48 تا 60 درجه سانتی گراد است,می ماند و این موجب می شود برای ورود به دستگاه پرکنی آماده شوند.

رضا سالمی مرحله بعد از پرکنی را برای مرغ ورود این محصول به دستگاه هایی با دمای 50 تا 60 درجه عنوان می کند که موجب از بین رفتن دو لایه پوست مرغ می شود و پس از آن وارد فضایی با دوش های آب سرد می شود که شست و شوی مرغ در آن انجام می گیرد.

وی می گوید:"مرغ پس از جداسازی پنجه و بالای ساق وارد خط 2 کشتار می شود تا تخلیه اندورن مرغ صورت گیرد,مرغ پس از خارج شدن از خط تولید 2 توسط دوش های آب سرد شست و شو شده و وارد خط بسته بندی می شود,البته ذکر این نکته ضروری است که باید دمای مرغ را کاهش داد و به همبن منظور مرغ وارد یک چیلر شست و شو و یک چیلر خنک کننده می شود که دمای آن تا 7 درجه کاهش یابد و پس از آن بسته بندی صورت می گیرد و مرغ های منجمد به سردخانه هایی با دمای 18- حمل می شود تا در مواقع نیاز در بازار توزیع شود.

به گفته بسیاری از فروشندگان مرغ درسطح شهر,میل مصرف کننده به خرید مرغ با وزن بالا است که گاها موجب بروز مشکلاتی در پروسه توزیع این محصول اساسی شده است.

مدیر کل تامین دام و فرآورده های محصولات دامی شرکت پشتیبانی امور دام در این رابطه می گوید:"اینکه مرغ با وزن بالا کیفیت بهتری نسبت به مرغ با وزن 1000 تا 1800 دارد,باور غلطی است چرا که مرغ با وزن بالا چربی بیشتری نسبت به مرغ های کوچکتر دارد و این چربی ها بدون هیچ استفاده ای دور ریخته می شود,تولید مرغ با وزن پایین هم به نفع مصرف کننده و هم تولید کننده است چرا که هم زمان پرورش مرغ و هم میزان استفاده از دان کاهش می یابد.

بر اساس این گزارش,کشور با مازاد عرضه و تولید مرغ روبرو است و نزدیک شدن قیمت مرغ به قیمتی که هزینه تولید را به سختی تامین می کند و گاه بالا رفتن قیمت این محصول که قدرت خرید مردم را کاهش می دهد,مستلزم برنامه ریزی هایی دقیق ومدون است،اگر چه که به‌عنوان راهکاری کوتاه‌مدت، اقدام به‌موقع شرکت پشتیبانی امور دام می‌تواند اثربخش باشد، اما باید فکری اساسی به حال تولید خطی داشت تا با برنامه ای مدون پروسه تولید مرغ تنظیم و کنترل شود.

افزایش قیمت ایام عید پوست ماه رمضان محرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر