کد خبر: 271818 A

وزیر اقتصاد:

وزیر امور اقتصادی و دارایی در اولین جلسه شورای گفت و گو در سال جاری، گفت: تعداد افراد حذف شده از دریافت یارانه نقدی قابل ملاحظه نیست و خبر حذف پنج گروه از دریافت یارانه تصویب می شود و این امر صحت ندارد.

به گزارش ایلنا، علی طیب نیا در اولین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در سال 94 در خصوص صحت خبر حذف پنج گروه از دریافت یارانه نقدی، گفت: فرآیند حذف افراد پردرآمد توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده و جزییات این تصمیم را باید از علی ربیعی وزیر تعاون درخواست کنید.

وی ادامه داد: دولت برنامه شناسایی هرچه بهتر افراد پردرآمد را برای حذف یارانه ها در دستور کار دارد.

وی همچنین درخصوص تفاهم بانک های خصوصی و دولتی برای تعیین نرخ سود بانکی به 20درصد ، گفت: هرچند در گذشته نرخ سود بانکی از نرخ تورم بالاتر بود و ما شاهد پدیده سرکوب مالی بودیم اما در یک سال گذشته با توجه به کاهش نرخ تورم شرایط فوق العاده ای در بخش پولی کشور حاصل و فاصله نرخ تورم و نرخ سود معنی دار شده است.

وی افزود: نرخ تورم حدود 15 درصد بوده و فاصله نرخ سود سپرده و تسهیلات با نرخ تورم حدود 10 درصد و این وضعیت دارای عوارض متعددی است.

این عضو کابینه دولت یازدهم، تصریح کرد: فعالان اقتصادی با توجه به کاهش نرخ تورم دیگر قادر نیستند نرخ های سود بالا را بپردازند و این امر مشکل بازپرداخت وام ها را به نظام بانکی بیشتر می کند.

وی درباره مشکل دوم ایجاد شده در این رابطه، گفت: این امر سهم فعالیت های پر ریسک در سبد دارایی ها و مطالبات بانکها افزایش می دهد و فعالیت های سالم نمی توانند که این نرخ را بپذیرند.

اقتصاد وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی یارانه یارانه ها کابینه دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر