کد خبر: 273074 A

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با ایلنا:

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص معادن بزرگی مانند چادرملو و گل گهر و تاثیر آنها بر اشتغال و رونق اقتصادی، گفت: وقتی این معادن اشتغالزایی بالایی دارند و گردش مالی آنها می تواند بر اقتصاد کشور اثر بگذارد، نباید اجازه بدهیم این معادن دچار چالش و اشکال بشوند.

محسن بیگلری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اهمیت تحقق اهداف تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری در فاصله گرفتن از اقتصاد وابسته به نفت، گفت: اگر قرار است از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم، باید برای تامین هزینه های کشور، راهکار جایگزین بیندیشیم که معادن می توانند یکی از راهکارها برای این مهم باشند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص معادن بزرگی مانند چادرملو و گل گهر و تاثیر آنها بر اشتغال و رونق اقتصادی، گفت: وقتی این معادن اشتغالزایی بالایی دارند و گردش مالی آنها می تواند بر اقتصاد کشور اثر بگذارد، نباید اجازه بدهیم این معادن دچار چالش و اشکال بشوند.

وی با اشاره به اینکه تا حدودی در جریان قضیه چادرملو و حاشیه سازی برای آن بوده است، گفت: می دانم که آقای تابش نماینده اردکان و تعداد دیگری از نمایندگان پیگیر این موضوع بودند اما به عقیده من اصلا جالب نیست که نمایندگان درگیر موضوعات حاشیه ای بشوند.

بیگلری با تاکید بر اینکه متولی حمایت از معادن و بررسی مشکلات آنها وزارت صنعت،معدن وتجارت است ،اظهارداشت: اینکه عده ای با غرض یا از سر سادگی برای یک معدن یا بخشی از اقتصاد کشور چالش درست کنند، به هیچ وجه درست نیست اما اینکه به این سادگی می توان برای یک بنگاه اقتصادی مشکل ایجاد کرد، تنها و تنها نشانه ضعف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

نماینده سقز با یادآوری اینکه حاشیه سازی باعث شد تا در یک مقطعی معدن چادرملو رسانه ای شود، تصریح کرد: ما معادن دیگری هم داریم که به این درد گرفتار شده اند. به عنوان مثال معدن سنگ آهن صاحب سقز نیز دچار مشکل است و سازمان اوقاف روی آن دست گذاشته که بنده به عنوان نماینده مردم سقز نسبت به این اقدام واکنش نشان داده ام.

وی با ابراز تاسف از اینکه وزارت صنعت مشکل را حل نکرد و بنده با اوقاف درگیر شدم گفت: مشکل اصلی، عملکرد وزارت صنعت است که در مدیریت معادن بسیار ضعیف عمل کرده است. امروزه برای بسیاری از معادن مشکل سازی می شود نه تنها نسبت به معدن چادرملو، بلکه برای بقیه معادن نیز مشکل سازی می شود. من این را به صورت ویژه میگویم که اگر وزارت صنعت و معدن ورود نکند، ده ها چادرملو در ایران وجود دارد که مسئله ساز و مشکل ساز شده یا خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دور از شان یک نماینده است که در قضایای حاشیه سازی برای معادن دخالت کند، گفت: نماینده بیچاره به عنوان دفاع از منافع مردم مجبور به واکنش میشود و همین حمایت باعث می شود تا مورد اتهام قرار گیرد.

بیگلری فعالیت های معادن را یک امر اقتصادی، تولیدی و تجاری دانست و بیان داشت: وزارت صنعت و معدن باید پیگیر مشکلات معادن باشد و منافع دولت را هم در نظر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بازدیدی از چادرملو نداشته است گفت: معدنی که توانسته اشتغال منطقه را تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد و چرخه تولید را از خام فروشی به فراورده تبدیل کرده است، باید برای مردم منطقه اش و دولت امتیاز باشد.

صنعت و معدن کمیسیون صنایع و معادن مشکلات معدن گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر