کد خبر: 273203 A

قائم مقام اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان:

ایلنا: در گذشته نیز روابط ایران و آلمان آسان نبود اما حداقل تجارت را تاکنون انجام دادیم و همواره تاکید داشتیم که ایران برای اقتصاد ما حائز اهمیت است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فولکر ترایر قائم مقام اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان در نشستی که بعدازظهر امروز با حضور غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهار داشت: امروز جمعی از فعالین بلندپایه اتاق‌های بازرگانی آلمان در این جمع حضور دارند تا ارتباطات جدیدی صورت گیرد.

وی افزود: روابط گذشته ایران و آلمان بسیار شکوفا بود اما با تغییر موقعیت این روابط کمرنگ شد اما خواسته ما گسترش مجدد روابط تجاری با ایران است.

وی گفت: در آلمان ایالت‌های مستقلی وجود دارد که هیات‌های آنها با شرکت‌های ایرانی صحبت کرده‌اند و تقاضا برای حضور در این جلسه بسیار بیشتر از این افرادی است که دراین سالن هستند. ما می‌توانستیم به اندازه یک استادیوم از متقاضیان سرمایه‌گذاری در ایران دعوت کنیم.

فولکر ترایر خاطرنشان کرد: نمایندگانی که امروز در اتاق بازرگانی ایران شرکت کرده‌اند از شمال، جنوب، شرق و غرب کشور هستند. همچنین ما نمایندگانی از اتاق‌های خارجی خود و از اتاق مشترک مراکش، عربستان سعودی نیز برای گسترش روابط آورده‌ایم.

وی گفت: در گذشته نیز روابط ایران و آلمان آسان نبود اما حداقل تجارت را تاکنون انجام دادیم و همواره تاکید داشتیم که ایران برای اقتصاد ما حائز اهمیت است.

وی با اشاره به جشن 40سالگی تاسیس اتاق ایران و آلمان گفت: هرچند طی 10 سال گذشته دوره سختی را پشت سر گذاشتیم اما ایرانی‌ها همیشه با آغوش باز ما را پذیرفته‌اند و ما نیز منافع اقتصادی مشترک را پیگیری کرده‌ایم.

وی افزود: ما توانستیم نوسازی صنایع ایران را شناسایی کنیم تا بتوانیم در آنها مشارکت داشته باشیم.

وی گفت: اقتصاد آلمان نیز همیشه مثبت نبوده و برای سرمایه‌گذاری ترس و واهمه وجود داشته است.

فولکر ترایر با بیان اینکه محدودیت های مالی و بانکی بین دو کشور به واسطه تحریم‌های آمریکا به وجود آمد افزود: در مقدمه این سفر بسیاری از نمایندگان بانک‌ها با ما صحبت کردند چرا که همه در انتظار تضمین تامین مالی پروژه‌هایشان بودند اما همه ما می خواهیم سهمی برای برداشتن تحریم‌ها داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در مطالعاتمان دریافتیم که نیروی دانشمند ایرانی تمایل به سرمایه‌گذاری ما در بخش فناوری نوین درایران دارد و ما به عنوان یک اتاق تلاش داریم تا نیروی انسانی را برای انتقال تکنولوژی از آلمان آموزش دهیم.

وی تصریح کرد: همچنین صنایعی مانند ماشین‌سازی و محصولات پزشکی آمادگی برای سرمایه‌گذاری در ایران را دارد.

وی با اشاره به حجم مبادلات و اکسپرت و صادرات گفت: هرچند این حجم تا 2 میلیارد دلار کاهش داشته اما ما این ظرفیت را داریم تا آن را به حجم صادرات دو رقمی افزایش دهیم.

آلمان اقتصاد ایران ایران و آلمان فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر