کد خبر: 273234 A

یک کار‌شناس اقتصادی خطاب به مسئولان:

یک کار‌شناس اقتصادی گفت: متاسفانه به دلیل نبود نظارت دقیق بسیاری از ذخائر کشور به طور خام صادر می‌شود.

منصور کمال نیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت صادرات مواد خام معدنی کشور، گفت: سیاست‌های کشور در زمینه اقتصاد به بازنگری نیاز دارد چراکه در بخش‌های گوناگون شاهد چالش‌های متفاوتی هستیم که اگر سازماندهی و اصلاح شوند می‌توان از ذخائر کشور به نحو مطلوب بهره گرفت.

وی ادامه داد: متاسفانه طی سالیان گذشته تا به امروز درباره صادرات مواد خام معدنی نظارت دقیقی وجود ندارد. مسئولان امر باید در این زمینه اقدامات کلیدی را در دستور کار خود قرار دهند.

بنا به گفته این کار‌شناس اقتصادی باید به دنبال صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا بود و نه اینکه مواد را استخراج و سپس با کمترین ارزش صادر کنیم.

کمال نیا به دانش روز و ورود آن اشاره کرد و بیان داشت: کشور‌های دیگر با دراختیار داشتن دانش روز توانسته‌اند مواد خام ما را تبدیل به محصولاتی کنند که خود در داخل نیازمند آن هستیم بنابراین معتقدم که باورود دانش روز به کشور، می‌توانیم نیاز‌ها را تامین کرده و مازاد را نیز به کشور‌های هدف صادر کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ورود تکنولوژی برای تمامی معادن صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟ گفت: اولویت بندی اولین کاری است که باید در این خصوص انجام شود. اگر با هدف و البته بررسی دقیق به سمت واردات تکنولوژی برویم معادنی که صرفه اقتصادی داشته باشد شناسایی خواهد شد.

وی ادامه داد: دولت در این مسیر باید شرایط را فراهم کند. امروز برخی از صاحبان معادن تمایل به واردات تکنولوژی دارند اما براساس گفته آن‌ها مشکلات مالی و همچنین نبود حمایت‌های لازم موجب شده است که به اهداف خود دست نیابند. همانطور که پیش‌تر اعلام کردم باید سیاست‌های حمایتی از فعالان اقتصادی اصلاح و البته جدی‌تر دنبال شود. با این همه باید بگویم حرکت در راستای منافع ملی نیازمند همکاری تمامی بخش‌ها است.

وی در پایان تصریح کرد: دولت، مجلس و بخش خصوصی باید مکمل یکدیگر باشند و هر زمان که همدلی وجود داشته باشد به طور حتم موفقیت و رسیدن به اهداف دور از انتظار نخواهد بود.

بخش خصوصی دولت مشکلات مالی واردات فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر