کد خبر: 273997 A

عضو کمیسیون انرژی در گفت وگو با ایلنا مطرح کرد:

ایلنا: اساسنامه جدید شرکت ملی نفت ۸۸ ماده دارد که در تاریخ لازم الاجرا شدن؛ اساسنامه قبلی شرکت ملی نفت مصوب سال ۱۳۵۶ نقض می‌شود.

موسی احمدی نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره اساسنامه شرکت ملی نفت گفت: این اساسنامه بصورت طرح یک فوریتی در مجلس مطرح شد که البته قبل از آن به کمیسیون انرژی بعنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود و در آن کمیسیون امضاکنندگان طرح از جمله کار‌شناسان و مسئولان وزارت خانه‌های نفت، صنعت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس بحث‌های مفصلی در این رابطه داشته‌اند.

وی افزود: اساسنامه در روز یک شنبه ۷ دی ماه ۹۳ با اصلاحاتی در کمیسیون به تصویب رسید و سپس به صحن ارسال شد، در حال حاضر نزدیک به ۱۲۰ امضاء جمع شده که از نمایندگان درخواست کردند که اساسنامه اصل هشتاد و پنجی شود یعنی به کمیسیون بازگشته و کمیسیون آن را مصوب کند و این مصوبه کمیسیون نیز تبدیل به قانون و اجرایی شود.

احمدی تصریح کرد: اساسنامه به صحن می‌رود اما درخواست نمایندگان از صحن این می‌شود که مجوز دهد تا در کمیسیون به تصویب نهایی برسد یعنی نیازی نباشد که مواد این اساسنامه در صحن به تصویب برسد زیرا بر اساس اصل ۸۵ به دولت و کمیسیون‌ها اجازه داده شده که مواد را به تصویب رسانده و به مرحله اجرا درآورند.

وی اظهار داشت: این اساسنامه  ۸۸ ماده دارد که در تاریخ لازم الاجرا شدن؛ اساسنامه قبلی شرکت ملی نفت مصوب سال ۱۳۵۶ نقض می‌شود.

این عضو کمیسون انرژی گفت: یکسری آیین نامه‌هایی در این اساس نامه پیش بینی شده که طبق قانون در زمان لازم الاجرا شدن این قانون؛ باید آیین نامه‌ها توسط مراجع ذکر شده به تصویب رسیده و به شورای نگهبان برود و به مرحله اجرا درآید.

وی در خصوص ایرادات به اساسنامه تصریح کرد: از ناحیه مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌ها ایراداتی مطرح شده بود که بلافاصله به کمیته تخصصی برگشت و تمام نکات و دیدگاه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت ضمن اینکه بعد از موافقت مجلس و با آمدن اساسنامه به کمیسیون مجددا بازنگری شده و چنانچه ایرادی باشد مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد.

آیین نامه انرژی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کمیسیون انرژی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر