کد خبر: 274227 A

رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در گفت‌و‌گو با ایلنا:

ایلنا: تمامی دست اندرکاران ‌‌وزارت نفت نهایت سعی‌شان را می‌کنند که قراداد‌ها بسته و منتج به نتیجه مطلوب شود اما با سیاست‌های موجود خوشبین نیستیم که به نتیجه قطعی منجر شود.

سیروس تالاری، رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره سرانجام ساخت ۱۰ قلم کالایی صنعت نفت گفت: هنوز به جای خاصی برای قرارداد با صنعتگران داخلی نرسیده‌ایم.

 وی افزود: البته وزارت نفت برای به سرانجام رساندن این کار خیلی جدی است ولی قوانین و زیر ساخت‌های کشور ساختار مناسبی برای انجام این کار‌ها ندارند و مدیران دولتی نیز ریسک نمی‌کنند و مسئولیت خارج از حد و حدود مقرارت نمی‌پذیرند و لذا می‌خواهند همه کار‌ها را در چارچوب ساختار‌ها و قوانین موجود انجام دهند.

تالاری تصریح کرد: تمامی دست اندرکاران ‌‌وزارت نفت نهایت سعی‌شان را می‌کنند که قراداد‌ها بسته و منتج به نتیجه مطلوب شود اما تجربه نشان داده که در جایی بالاخره بوروکراسی و برخی قوانین دست و پاگیر همه کار‌ها را قفل می‌کند لذا با سیاست‌های موجود خوشبین نیستیم که به نتیجه قطعی منجر شود.

وی اظهار داشت: البته وقتی صحبت از واردات کالا و تجهیزات در حوزه نفت و گاز می‌شود واردات بخشی از آن اجتناب ناپذیر است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که ۱۰۰ درصد نیاز نفت و گاز در داخل تولید می‌شود اما مشکل این است که بخش عمده کالا‌ها حتی کالاهای مصرفی وارد می‌شود و اصلا قابل مقایسه با کیفیت داخلی نیستند.

رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران خاطرنشان کرد: در حال حاضر واردات بخش عمده کالاهی مورد نیاز نفت در دست مافیا است یعنی کسانی که در این قضیه منافع دارند و بخصوص از شرایط تحریم نیز بهره برده و سود سرشار کسب می‌کنند و بناحق اقدام به واردات کرده و ارز را با چند برابر هزینه از کشور خارج می‌کنند.

وی گفت: مافیا یک شبکه بین المللی ایجاد کرده‌اند و بطوری که روی سخن رئیس جمهور در سخنرانی چند روز اخیر مبنی بر اینکه آنهایی که منافعشان به تداوم تحریم گره خورده بروند کار دیگری را آغاز کنند، همین مافیای واردات بوده است.

تالاری در خصوص لغو تحریم‌ها و تاثیر آن بر روند ساخت تجهیزات داخل صنعت نفت اظهار داشت: آن بخش از سازندگانی که برنامه داشته و آینده را می‌بینند؛ برداشته شدن تحریم فرصت است و می‌توانند از فضای آزادی که بوجود می‌آید حداکثر استفاده را برای رشد و ارتقا داشته باشند، ولی شبه صنعتگرانی که وابسته به مافیای وارداتند پروانه بهره برداری گرفته و با احداث سوله؛ کالای خارجی را وارد و با مارک داخلی بفروش می‌رسانند قطعا دچار ضربه خواهند شد.

ایران صنعت نفت واردات وزارت نفت سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر