کد خبر: 274792 A

سفیر ایران در روسیه خبر داد:

ایلنا: روابط دو کشور در طول ۲ سال اخیر به نحوی گسترش یافته که روسای جمهور ۴ بار ملاقات حضوری و ۶ بار مذاکره تلفنی داشته‌اند ضمن اینکه در سال ۹۳ در مجموع ۹۰۰ هیات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیز تبادل شده است.

سفیر ایران در روسیه با تشریح سه اقدام بانکی ایران و روسیه برای گسترش روابط از موافقت رئیس کل بانک مرکزی به‌منظور افتتاح حساب ریالی برای بانک‌های روسی در ایران خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهدی سنایی امروز دوشنبه در نشست اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در تهران از ۳ گام مهم بانکی ۲ کشور به منظور افزایش تبادلات تجاری خبر داد و گفت: با موافقت رئیس کل بانک مرکزی، بنا است برای چند بانک روسی حساب ریالی در ایران افتتاح شود که هفته قبل نیز ۲ بانک روسی در ایران حضور یافتند، ضمن اینکه مذاکراتی با مقامات بانک مرکزی ایران انجام شده است.

سفیر ایران در روسیه، افتتاح حساب مشترک و پایاپای ایران و روسیه را دومین گام برای گسترش روابط بانکی دو کشور عنوان کرد و افزود: توافقی میان ایران و روسیه صورت گرفته که بر مبنای آن، حساب مشترک و پایاپای میان دو کشور افتتاح شود که بر این اساس، طرف‌های ایرانی و روسی از طرف بانک مرکزی دو کشور انتخاب می‌شوند که امیدواریم این کار نو به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: روسیه تنها با چین یک چنین حسابی را گشایش کرده و با ایران نیز به منظور تسهیل مبادلات تجاری، این اقدام را در دستور کار قرار داده است.

سنایی ادامه داد: گام سوم تبادل از طریق «میربیزینس‌بانک» است که بر این اساس، مقرر شده تا صادرکنندگان ایرانی معادل ارز کالاهای فروخته شده خود با روسیه را عینا در ایران به صورت ریالی تحویل بگیرند که به این منظور ۲ نوبت جلسه هیات مدیره بانک ملی در مسکو برگزار شده و بانک ملی صرافی خود را در این کشور فعال کرده است.

وی اظهار داشت: از سمت روسیه به ایران، مبلغی که به صادرکنندگان تحویل داده می‌شود، نامحدود است اما برای تحویل پول روسی به ازای ریالی که در ایران پرداخت می‌شود، اندکی محدودیت وجود دارد.

سنایی در ادامه از توقف کاهش روابط تجاری میان دو کشور ایران و روسیه به عنوان دستاورد دولت یازدهم یاد کرد و گفت: سه سال پیاپی روابط دو کشور سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته اما در سال ۹۲ خوشبختانه این کاهش متوقف و روند افزایشی آغاز شده است.

سفیر ایران در روسیه تصریح کرد: امسال براساس آمار گمرک روابط تجاری ایران و روسیه ۲۰ درصد افزایش داشته است که البته این حجم متناسب با پتانسیل‌های دو کشور نیست.

سنایی اظهارداشت: در حالی که ایران و روسیه پتانسیل‌های جدی برای گسترش روابط دارند اما حجم کنونی روابط اندک است در حالی که روسیه با برخی از کشورهای اطراف خود مبادلاتی ۱۰ برابر نسبت به ایران دارد.

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه نگاه ویژه‌ای به روابط با روسیه دارند و هم‌اکنون که تحریم‌هایی بر علیه روسیه وضع شده، ایران می‌تواند یکی از طرف‌های جدی تجاری این کشور باشد، این در شرایطی است که در سال ۲۰۱۳ روسیه ۴۰ میلیارد دلار مواد خوراکی از دنیا وارد کرده که با وضع تحریم‌ها نگاه روسیه معطوف به کشورهای جنوبی خود از جمله ترکیه، ایران، جمهوری آذربایجان و ازبکستان است.

سنایی تصریح کرد: روابط دو کشور در طول ۲ سال اخیر به نحوی گسترش یافته که روسای جمهور ۴ بار ملاقات حضوری و ۶ بار مذاکره تلفنی داشته‌اند ضمن اینکه در سال ۹۳ در مجموع ۹۰۰ هیات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیز تبادل شده است.

ارز ایران رئیس کل بانک مرکزی روسیه مسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر